Festival Nová dráma/New Drama 2021 aj v SND

V dňoch 11. – 16. októbra sa uskutoční každoročná súťažná prehliadka najlepších inscenácií súčasnej drámy realizovaných za posledný rok v divadlách po celom Slovensku. Podstatou festivalu nie je len prezentácia existujúcich inscenácií v hlavnom súťažnom programe, ale aj stimulácia kreatívneho písania.
 
Ako tradične sa časť festivalového programu bude konať aj na pôde SND.
 
V utorok 12. októbra uvedieme v Štúdiu SND hru Pieskovisko Michała Walczaka z produkcie divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Vstupenky zakúpite tu: https://snd.sk/predstavenie/13348/pieskovisko/2021-10-12/19-00
 
Druhou festivalovou prezentáciou bude naša hra režiséra Jiřího Havelku Dnes večer nehráme, ktorú uvedieme vo štvrtok 14. októbra v Sále činohry.
 
V novembri 1989 sa mesiac v Národnom divadle nehralo. Herci štrajkovali. Čomu to pomohlo? Aká bola úloha hercov počas novembra 89? Aká je ich úloha dnes? Hrať či nehrať, to je otázka! Revuálna šou, komédia za oponou i pred oponou – herci ako nepriatelia ľudu. O tom všetkom hovorí inscenácia Dnes večer nehráme, v ktorej sa predstavia Emília Vášáryová, Emil Horváth, František Kovár, Richard Stanke, Ingrid Timková, Ondrej Kovaľ, Dominika Kavaschová, Rebeka Poláková, AnnaMária Janeková.
 
 
Zároveň bude počas festivalu v sobotu 16. októbra v našom Modrom salóne prebiehať Trojboj – inscenované čítanie finálových textov súťaže DRÁMA 2020. Podujatie Divadelný trojboj je vyvrcholením súťaže o najlepší pôvodný dramatický text. Pôvodne vzniklo s cieľom predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže. V súčasnej podobe je výzvou nielen pre autorov, ale aj pre režiséra a hercov, ktorí finálové texty prezentujú festivalovému publiku. Na divákov tak opäť čaká dráma v strede pomyselného dramatického ringu.
 
Sedemnásty ročník festivalu Nová dráma/New Drama bude výnimočný a my sa tešíme, že môžeme byť jeho súčasťou.