Gala na počesť Petra Dvorského

„Myslím, že môžem pokojne odísť, nový Pavarotti nastupuje na scénu“, vyhlásil Luciano Pavarotti v milánskej La Scale, keď počul na jednej z lekcii kurzistov spievať Petra Dvorského. Bolo to v divadelnej sezóne 1975 – 1976.
 
Peter Dvorský, jeden z najžiadanejších tenoristov sveta, sa 25. septembra dožíva významného životného jubilea. V deň jeho 70. narodenín pripravuje Opera Slovenského národného divadla galakoncert, na ktorý prijali pozvanie domáci i svetoví tenoristi Piotr Beczała, Jorge de León, Pavol Bršlík, Peter Berger, Miroslav Dvorský, Petr Nekoranec, Michal Lehotský a Tomáš Juhás, ako aj sólisti a hostia Opery SND Adriana Kučerová, Jolana Fogašová, Eva Hornyáková a Daniel Čapkovič. V ich podaní zaznejú ukážky z opier slovanského, talianskeho a francúzskeho repertoáru, v ktorých Peter Dvorský počas svojej oslňujúcej svetovej kariéry exceloval. Niektoré z nich si v podaní jubilanta vypočujeme aj zo záznamov zo svetových scén.
 
Peter Dvorský účinkoval v SND už počas štúdia na bratislavskom Konzervatóriu - od septembra 1972 a v nasledujúcej sezóne sa stal sólistom Opery SND. Už v prvých sezónach naštudoval výrazné tenorové úlohy, ako Lenskeho v Čajkovského opere Eugen Onegin, Vojvodu z Mantovy vo Verdiho Rigolettovi, Fausta v rovnomennej Gounodovej opere, Alfreda Germonta vo Verdiho La traviate, či Rodolfa v Pucciniho Bohéme. Ako 26-ročný si získal mimoriadne náročné publikum v Štátnej opere vo Viedni. Spolu s La Scalou boli Viedeň, a ako často spomína aj domovská v SND, azda tri jeho srdcu najmilšie operné scény počas celej neuveriteľne inšpirujúcej kariéry.
 
Peter Dvorský sa predstavil na vyše 60 scénach v 25 krajinách celého sveta, dlhotrvajúce potlesky zneli po jeho vystúpeniach od Metropolitnej opery v New Yorku, cez londýnsku Covent Garden, Parížsku operu až po Veľké divadlo v Moskve.
 
Spieval s najslávnejšími opernými sólistami, pod taktovkou dirigentských hviezd, spolupracoval s uznávanými svetovými režisérmi. Je držiteľom slovenských i medzinárodných vyznamenaní a ocenení, reprezentoval slovenskú kultúru počas svojej aktívnej kariéry i neskôr ako diplomat, riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme.
 
Príďte osláviť sedemdesiatiny s Petrom Dvorským a jeho hosťami v sobotu 25. septembra do novej budovy SND.
Vstupenky sú v predaji v pokladnici v novej budove, kúpiť si ich môžete aj online z pohodlia domova.