Hommage à Eva Kristinová

Činohra SND pokračuje v sérii spomienkových večerov na herečky, ktoré nás nedávno opustili, ale nemohli sme sa s nimi rozlúčiť na javisku SND. Druhý večer bude venovaný Eve Kristinovej (1928 – 2020), ktorá pôsobila v Činohre SND takmer štyridsať rokov.
 
Evu Kristinovú zaraďujeme k veľkým hereckým zjavom minulého storočia, ktoré si svojím umením na javisku, pred kamerou alebo za mikrofónom vydobyli v našej dramatickej kultúre pevné postavenie. Jej hereckým odborom boli najmä postavy hrdých a nebojácnych žien, či už z prostredia slovenskej dediny, alebo honosného aristokratického paláca. Kristinová bola totiž herečkou veľkých kráľovských osudov. No nemusela mať práve na hlave zlatý diadém, aby to dokázala. Grandióznosť, spupnosť a majestátnosť boli totiž základnými témami jej hereckej kariéry vôbec. Preto sa jej vyhýbali úlohy krehkých múz a bezúhonných naiviek. Naopak, vynikala v úlohách žien asertívnych, svárlivých, no i intelektuálne duchaplných. Boli to ženy pevných názorov, ktoré radšej ako ideály obetovali vlastný život a bolo jedno, či sú oblečené v brokátovej kráľovskej róbe (titulná Balladyna alebo Lady Macbeth zo Shakespearovej tragédie), alebo v prostých dedinských šatách (Eva zo Stodolovej Bačovej ženy a rad postáv zo slovenskej klasiky stvárnených pred televíznou kamerou – Kubo, Rysavá jalovica, Škriatok, Bičianka z doliny a i.).
 
Jedinečnosť herectva Evy Kristinovej si pripomenieme archívnym videozáznamom inscenácie hry Bertolta Brechta Matka Guráž a jej deti z roku 1971 v réžii Jana Kačera. V inscenácii okrem Evy Kristinovej v titulnej úlohe uvidíte aj ďalšie legendy Činohry SND –Ladislava Chudíka, Františka Zvaríka, Vieru Topinkovú, Evu Polákovú, Jozefa Kronera, Ela Romančíka, Jozefa Adamoviča, Juraja Slezáčka, Martina Gregora a iných.
 
Večerom bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV.
 
Na vzácnu osobnosť nielen Činohry SND EVU KRISTINOVÚ si zaspomíname v utorok 27. júna 2023 o 18.00 hod. v Modrom salóne v novej budove SND.
 
Vstup na podujatie je voľný.