Anjeli všedného dňa

Anjeli všedného dňa

činohra

Slovenské komorné divadlo Martin

nová budova SND, Štúdio

Preklad a dramatizácia: Dodo Gombár
Dramaturgia: Zuzana Palenčíková a.h.
Scéna a kostýmy: Hana Knotková a.h.
Hudba: Miloslav Kráľ
Réžia: Dodo Gombár

Hrajú: Ján Kožuch, Marek Geišberg, František Výrostko, Lucia Jašková, Renáta Rundová, Boris Zachar a.h., Petronela Valentová, Michal Gazdík, Jana Oľhová, Dano Heriban, Miloslav Kráľ, Eva Gašparová, Milena Minichová, Dominik Zaprihač a.h., Ľubomíra Krkošková, Eliška Nosálová a.h., Danica Milanova a.h./Elizabet Arvensisová a.h.

Premiéra: 1. februára 2008

Michal Viewegh (1962) patrí medzi najčítanejších a najproduktívnejších súčasných českých spisovateľov. Od roku 1990 publikoval 18 kníh a 1 divadelnú hru, 4 jeho romány boli sfilmované (Báječná léta pod psa (1998), Výchova dívek v Čechách (1998), Román pro ženy (2005) a Účastníci zájezdu (2006). V novele Anjeli všedného dňa sa pokúša nájsť spôsob, ako sa vyrovnať so smrťou najbližšieho človeka, ako sa nenechať prevalcovať každodennosťou a naučiť sa naozajstne žiť.

Osudy učiteľa autoškoly, mladej vdovy a samovraha sa stretnú v jednom nezvratnom bode. Ich životy sleduje kvarteto anjelov. Nie sú to však strážni anjeli, ale akísi anjeli poslednej pomoci, ktorých schopnosti - sily dobra sú obmedzené. Vieweghovskí anjeli filozofujú, pochybujú, flirtujú, čítajú poéziu, ale napriek všetkých svojim pochybnostiam s ľuďmi súcitia a majú ich radi. Nemajú krídla a vyzerajú úplne jednoducho - ako dobrí ľudia. Snažia sa pre ľudí urobiť aspoň drobné láskavosti. Viewegh napísal vážny príbeh, ale neodpustil si svoje typické ironické vtipkovanie a čierny humor. Aj v tejto novele hrá nezanedbateľnú - v spojení s anjelmi možno až kontroverznú úlohu mužské erotické fantazírovanie. Ďaleko viac ako o smrti je táto novela emotívnou oslavou času žitia každého všedného dňa. Sám autor ju označil ako knihu o nás všetkých, ktorých čas je vymedzený, ale aj napriek tomu sa správame tak, akoby sme tu mali byť večne.