Ako sa Lomidrevo stal kráľom

Ľubomír Feldek

Ako sa Lomidrevo stal kráľom

činohra

Fantazijná rozprávka o hrdinoch, drakoch, princeznách aj jazyku a vesmíre pre celú rodinu.

nová budova SND, Sála činohry
7. 6. 2014 8. 6. 2014

Bola jedna žena, stará, ale jará. Keď mala deväťdesiat rokov, porodila syna. Dieťa bolo neobyčajne veľké a mocné – čudovali sa nad tým nielen rodičia, ale i susedia a známi, ba chýr o tom dieťati sa tak rozletel po svete, že sa prišli nad ním čudovať i ľudia z iných krajín. A každý vravel, že ešte nepočul, aby niekde dáka žena porodila takú chlapinu.

Radili sa, aké meno dať chlapcovi. Napokon ho nazvali Lomidrevo a chlapec rástol, mocnel a mal takú silu, že hrubočizné stromy holými rukami zo zeme vytrhával.

Keď dovŕšil Lomidrevo sedemnásty rok, pobral sa do sveta a stretol ďalších tatranských obrov, Miesiželeza a Valivrcha, s ktorými sa vybrali spolu oslobodiť tri krásne princezné, zajaté zlými drakmi. Či sa im to podarilo, ako si s drakmi poradili, aké ťažkosti im narobil prefíkaný Loktibrada, či v tých skúškach všetci obstáli a či mali všetci aj také veľké srdce a dušu ako telo, to všetko sa dozviete v krásnej, napínavej i humornej rozprávke Ľubomíra Feldeka, ktorú pripravujeme ako predstavenie pre celú rodinu – starých i mladých, malých i veľkých, mocných aj slabých, slovom pre všetkých, ktorí veria, že vo svete fantázie sa dá nielen zabaviť, ale starí môžu omladnúť, malí narásť, slabí zmocnieť a hlúpi zmúdrieť.

VIDEO:

 

Inscenačný tím

Dramaturgia Peter Kováč
Pohybová spolupráca Eva Burdová
Hudba Dano Heriban (ako hosť)

Obsadenie

Lomidrevov otec Dušan Tarageľ
Lomidrevo Milan Ondrík
Valivrch Peter Brajerčík (ako hosť)
Miesiželezo Tomáš Vravník (ako hosť)
Škrata Laktibradka (Kmotra, Básnik, Krčmár a ďalšie) Gabriela Dzuríková
Kráľ Dano Heriban (ako hosť)
Princezná Modrovláska Ivana Kuxová Anna Jakab-Rakovská (ako hosť)
Princezná Zelenovláska Petra Vajdová
Princezná Ružovláska Jana Kovalčiková Dominika Morávková (ako hosť)
Víly, Škriatky Laktibradky Zuzana Náprstková (ako hosť) Dana Okáliová (ako hosť) Michaela Čilíková (ako hosť) Nikola Olšovská (ako hosť)
Komparz (troj-, šesť- a deväťhlavý drak) Jakub Kuka (poslucháč VŠMU) Gabriel Fusko (poslucháč VŠMU) Ľuboš Radošovský (poslucháč VŠMU) Filip Šebesta (ako hosť) Ferenc Polák (poslucháč konzervatória) Michal Kinik (poslucháč VŠMU) Igor Schlosser (poslucháč VŠMU) Andrej Remenik (poslucháč VŠMU) Peter Tilajčík (ako hosť) Ondrej Bortlík (poslucháč konzervatória) Brian Brestovanský (poslucháč konzervatória) Martin Macko (poslucháč konzervatória) Matúš Mihálik (poslucháč konzervatória) Juraj Bača (ako hosť)