Othello

William Shakespeare

Othello

činohra

Hosťovanie Národného divadla Brno v rámci festivalu Eurokontext.sk

historická budova SND

Na predstavenie ponúkame mimoriadnu zľavu pre študentov stredných a vysokých škôl. Vstupenku v cene 1 € je možné zakúpiť v pokladniciach SND najskôr 2 hodiny pred začiatkom predstavenia.

Preklad: Jiří Josek, Ľubomír Feldek
Réžia: Rastislav Ballek
Dramaturgia: Martin Kubran
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Katarína Holková
Hudba: Dano Heriban

Všetci diváci poznajú aspoň základnú situáciu slávnej drámy – on je čierny a napriek tomu je generál, ona biela a napriek tomu ho miluje... Je jasné, že im to nemôže vyjsť!
Othello... Jedna z najznámejších Shakespearových hier je predovšetkým tragédiou o ľudskej vášni, závisti a žiarlivosti. Vášeň vybičovaná predstavivosťou a intrigami vedie človeka rôznymi cestami k strate rozumu, svedomia, mravnej integrity – niekedy len dočasne, inokedy natrvalo. Následky v tragédii sú však vždy nezvratné. Jago má úžasnú schopnosť manipulovať ľuďmi a situáciami s ľadovým pokojom, k rozohratiu partie intríg ho však vedie vášnivá závisť. Jej účastníkmi a postupne aj obeťami sa napokon stanú všetci. Shakespearova hra však nie je moralita, skôr geniálna štúdia mocných vášní, čo sú zároveň najväčšie ľudské slabosti. Titulnú postavu pohostinsky stvárňuje popredný člen činohry SND, charizmatický herec Robert Roth, ktorý do inscenácií, v ktorých účinkuje, vždy vnáša silnú tému a výrazný osobnostný vklad. S originálnym režisérom Rastislavom Ballekom na doskách SND spolupracoval na mimoriadnych divadelných projektoch ako Hollý/Roth a Oresteia. 

Účinkujú:
Benátsky dóža Vladimír Krátky
Brabanzio, benátsky senátor Jaroslav Kuneš
Graziano, Brabanziov brat Ondřej Mikulášek
Ludovico Pavel Doucek
Othello Robert Roth
Cassio Vratislav Bečák
Jago Bedřich Výtisk
Roderigo Michal Dalecký
Montano David Kaloč
Desdemona Lucie Schneiderová
Emília Eva Novotná
Bianca Magdaléna Tkačíková

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 20 minút s prestávkou

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a scény. Nie je vhodná pre divákov do 16 rokov.

Ceny vstupeniek:
1. kategória: 20 €
2. kategória: 15 €
3. kategória: 10 €
4. kategória: 5 €

VIDEO: