Veľký brilantný valčík (Veliki briljantni valček)

Veľký brilantný valčík (Veliki briljantni valček)

činohra

Hosťovanie Slovinského národného divadla, Maribor (Slovinsko) v rámci festivalu Eurokontext.sk

nová budova SND, Sála činohry

Na predstavenie ponúkame mimoriadnu zľavu pre študentov stredných a vysokých škôl. Vstupenku v cene 1 € je možné zakúpiť v pokladniciach SND najskôr 2 hodiny pred začiatkom predstavenia.

Réžia: Diego de Brea
Scéna: Hans Georg Schäfer
Kostýmy: Leo Kulaš
Hudba: Diego de Brea
Svetelný dizajn: Diego de Brea, Hans Georg Schäfer

V posledných rokoch sa zintenzívnili vzájomné kontakty medzi Činohrou SND a slovinskými kolegami. Vzájomné výmeny predstavení napokon vyústili do hosťovania výraznej režijnej osobnosti, akou je Diego de Brea na scéne SND (Coriolanus, Malomeštiakova svadba).
Kultové dielo slovinského dramatika Draga Jančara Veľký brilantný valčík (1985) sa odohráva v inštitúte – Sloboda oslobodzuje, ktorý sa stará o prevýchovu tých, ktorí svojimi túžbami narúšajú zabehaný spoločenský poriadok. Jeden z takýchto narušiteľov, historik Simon Veber, individualista, sa po nočnom priestupku znenazdania ocitne v „inštitúte“. Tam ho po rýchlom zákroku násilný nemocničný ošetrovateľ Voloďa premení na poľského revolucionára Drohojowského. Podobným procesom premeny prešli všetci klienti „inštitútu“ – hudobník Emerik, maliarka Ľubica, odporca Rajko, náboženský fanatik Šavol – Pavol a ďalší. V rámci terapeutickej liečby organizuje Voloďa ples, pretože tvrdí: „Pri hudbe človek pookreje. Človek musí mať rád dobré vtipy, tanec a hudbu. Kto to má rád, nie je blázon, aj keď tu sú blázni a šialenci všetci... ale nebudeme predsa tancovať polku ako v nejakej zapadnutej krčme. Bude to valčík!“
V réžii Diega de Breu vznikla v Slovinskom národnom divadle v Maribore v koprodukcii s Národným divadlom v Ľubľane desivá a metaforická inscenácia s expresívnou poetikou, v ktorej excelujú poprední herci strednej generácie.

Účinkujú:
Simon Veber Vladimir Vlaškalić
Klara, jeho žena Ksenija Mišič
Ljubica Mateja Pucko
Volodja Vlado Novak
Doktor, riaditeľ inštitútu Gregor Baković
Emerik, klavirista Kristijan Ostanek
Savel Pavel, Pavel Alojz Svete
Rajko Matija Stipanič
Seniorský expert pre metafory Tadej Toš
Juniorský expert pre metafory Matevž Biber
Kapetan Vojko Zidar
Prvý a druhý ošetrovateľ Ivica Knez
Doberman Viktor Meglič
Ošetrovateľka Eva Kraš
Chopin Bojan Maroševič / Jože Šalej

Inscenácia je koprodukciou so Slovinským národným divadlom Drama Ljubljana a mestom Maribor - hlavným mestom kultúry roku 2012.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 15 minút s prestávkou

Inscenácia nie je vhodná pre divákov do 15 rokov.

Predstavenie sa uskutoční s podporou Európskej divadelnej konvencie.

Ceny vstupeniek: 10 €, pre študentov, dôchodcov, ZŤP 5 €


VIDEO: