Materčina mamelošn

Materčina mamelošn

činohra

Hosťovanie Deutsches Theater, Berlín (Nemecko) v rámci festivalu Eurokontext.sk

nová budova SND, Štúdio

Na predstavenie ponúkame mimoriadnu zľavu pre študentov stredných a vysokých škôl - vstupenku v cene 3 €, pre študentov umeleckých škôl v deň predstavenia len za 1 €.

Réžia: Brit Bartkowiak
Dramaturgia: Ulrich Beck
Scéna: Nikolaus Frinke
Kostýmy: Carolin Schogs
Hudba: Thies Mynther

„Ešte stále si to nespracovala?“

Tri ženy, tri generácie, tri životné postoje. Babička, matka a dcéra. Už generácie sa opakujú a varírujú v spoločnosti tie isté témy: Čo znamenalo byť Židovkou v DDR pred päťdesiatimi rokmi a čo to znamená dnes? Otázky o identite, príslušnosti a vlasti nastavujú od základu otázku o prítomnosti latentného antisemitizmu v DDR, ktorý museli matky zažívať. Aj keď je už spoločnosť iná a aj ony sa zmenili a sloboda má inú príchuť, i tak ostávajú otázky o slobode sebaurčujúcim hlasom.

Mariana Salzmann je mladou autorkou narodenou v Moskve, ktorá študovala a žila v Nemecku a za prvotinu – Materské znamienko okna namodro získala Kleistovu cenu (2012). Materčina mamelošn je ostrým jazykom napísaná ostrá hra, v ktorej sa typickým židovským humorom hovorí o rozporuplných, aj negatívnych vzťahoch matiek a dcér. Inscenáciu v Deutsches Theater režijne pripravila Brit Bartkowiak, ktorá dostala celonárodnú cenu časopisu Theater Heute ako najlepšia mladá režisérka sezóny. V predstavení zažiaria výrazné herečky troch generácií Gabriela Heinz, Anita Vulesica, Natalia Belitski. Detsches Theater patrí k progresívnym nemeckým divadlám, ktoré objavuje nových dramatikov, a ktoré spolupracuje s najväčšími hviezdami nemeckej réžie. Pre Slovensko je hosťovanie tejto významnej nemeckej scény ojedinelou udalosťou, ktorá prehlbuje nové, tvorivé vzťahy Činohry SND s Deutsches Theater (Projekt Umenie starnúť, Art of Aging, plánovaná premiéra v Berlíne november 2014).

Účinkujú:
Lin: Gabriele Heinz
Clara: Anita Vulesica
Rahel: Natalia Belitski

Predstavenie sa uskutoční s podporou Európskej divadelnej konvencie.

Ceny vstupeniek: 20 €

VIDEO: