THE PAINTED BIRD

THE PAINTED BIRD

balet

Hosťovanie Palissimo v rámci festivalu Eurokontext.sk

historická budova SND

Námet a choreografia: Pavel Zuštiak
Tanec a choreografická spolupráca: Jaro Viňarský
Autorská hudba a interpretácia: Christian Frederickson
Svetelný dizajn: Tomáš Morávek, Joe Levasseur
Dizajn projekcie: Manny Palad

Autorom diela Painted Bird /1. Časť Bastard je v New Yorku žijúci choreograf Pavel Zuštiak. Na predstavení spolupracoval s newyorským hudobníkom a skladateľom Christianom Fredericksonom a so slovenským tanečníkom Jarom Viňarským. Projekt skúšali v Poľsku (v Grotowského centre), na Slovensku (na Stanici Záriečie v Žiline) a v New Yorku. Okrem Jara Viňarského a Christiana Fredericksona v predstavení účinkuje päťdesiat miestnych komparzistov v masovej scéne. Bastard je Prvou časťou zamýšľanej trilógie The Painted Bird (Pomaľované vtáča), voľne inšpirovaná metaforou zo známeho románu Jerzyho Kosinského z roku 1956, odohrávajúceho sa v čase 2. svetovej vojny. Hlavný hrdina, šesťročný chlapec, sirota, sa túla svetom. Stretne chlapíka, ktorý sa živí chytaním vtákom. Ten jedného z nich vyberie z klietky a v zlosti pomaľuje prenikavými farbami. Vták letí k svojmu kŕdľu, ktorý ho kvôli pomaľovaného telu neprijme a zabije. Príbeh poslúžil autorovi ako alegória - v predstavení rozvíja témy exilu, vysťahovania, vykorenenia, inakosti, identity. V roku 2013 získala táto inscenácia dve nominácie na prestížnu cenu Bessie Award - Pavel Zuštiak bol nominovaný v kategórii Výnimočná produkcia za choreografiu a Jaro Viňarský v kategórii Najlepší tanečník. Ten si nakoniec Cenu Bessie Award, o ktorej sa hovorí ako o „ tanečnom Oscarovi“, z New Yorku odniesol.

Chcete sa stať súčasťou predstavenia a ocitnúť sa na javisku spolu s oceňovanými umelcami z Pallisimo Company - Jarom Viňarským, Christianom Fredericksonom a pod vedením Pavla Zuštiaka? Hľadáme dobrovoľníkov, ktorí sa nenechajú limitovať svojim vekom, ani tým, či už niekedy stáli na javisku. Ak máte zapojiť sa do jedinečného predstavenia, viac informácií nájdete vo výzve na stránke http://www.palissimo.com/SND.pdf.

Dĺžka trvania predstavenia: 1 hodina 10 minút bez prestávky

Ceny vstupeniek:
1. kategória:
25 €
2. kategória: 20 €
3. kategória: 10 €
4. kategória: 5 €

Na predstavenie The Painted Bird ponúkame mimoriadnu zľavu pre študentov stredných a vysokých škôl - vstupenku v cene 1 €.