Mojmír II. alebo Súmrak ríše

Viliam Klimáček

Mojmír II. alebo Súmrak ríše

činohra

Komorná hra, koncipovaná do Štúdia činohry, je postavená na konflikte dvoch výrazných osobností Rastislava a Svätopluka, ktorý spočíva v nezmieriteľnosti dvoch koncepcií národného bytia.

nová budova SND, Štúdio
24. 1. 2015 25. 1. 2015

Inscenácia získala cenu Dosky 2015 Najlepšia inscenácia sezóny 2014/2015 a cenu Najlepšia réžia sezóny 2014/2015 získal režisér Rastislav Ballek.
Dominika Kavaschová získala cenu Dosky 2015 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon sezóny 2014/2015.
Andrej Kalinka získal cenu Dosky 2015 v kategórii Najlepšia scénická hudba sezóny 2014/2015.
Juraj Poliak získal cenu Dosky 2015 v kategórii Najlepšia scénografia sezóny 2014/2015.

 To, čím žijeme dnes, má svoje korene v minulosti, ktorá sa nám vidí časovo možno veľmi vzdialená, ovplyvňuje nás však viac, ako sa nazdávame. Preto sa nedá obísť obdobie „založenia ríše“, teda obdobie Veľkej Moravy a jej kľúčové postavy – Svätopluka, Rastislava, Mojmíra, Konštantína a Metoda. Komorná hra, koncipovaná do Štúdia činohry, je postavená na konflikte dvoch výrazných osobností Rastislava a Svätopluka, ktorý spočíva v nezmieriteľnosti dvoch koncepcií národného bytia, zjednodušene povedané idealistickej, ktorá stavia na dominantnej úlohe Ducha a Slova (Rastislav), a pragmatickej, ktorá tvrdí, že ríša nestojí na veľkých ideách, ale silných mužoch, teda politikoch či vojakoch, čo nesnívajú, konajú však „užitočné“ činy a neskúmajú ich mravnú podstatu, ale uprednostňujú momentálny prospech pre spoločenstvo (i osobnú moc). Svätopluk v hre vystupuje ako typ večného, ak však chceme, povedzme, moderného pragmatického vládcu či politika, pre akého sú dovolené akékoľvek prostriedky, ak sú posvätené účelom; naopak, Rastislav je vizionár, ktorého výrazne ovplyvnil Konštantín a Metod svojou nezvyčajnou praxou čistej, úprimnej, duchovne mocnej viery, čo premieňa svet, jednotlivcov i národy, i keď na väčšinu pôsobia ako čudáci. Ich prístup je nezvyčajný najmä v porovnaní s Nemcami, ktorí už predtým propagovali a šírili v ríši kresťanstvo, pravda, v prvom rade mečom. Svetlo kontra temnota... v netradičnej, modernej divadelnej interpretácii.

VIDEO:

 

Inscenačný tím

Obsadenie

Rastic (Rasticlao, Rastislav) Robert Roth
Sventopulk (Zwentzibald, Svätopluk) Emil Horváth
Mojmír (Mojmír II., Sventopulkov syn a jeden z dedičov ríše) Daniel Fischer
Runa (pohanská bohyňa, má mnoho tvárí) Dominika Kavaschová
Bábka sv. Metoda a príslušné rekvizity Ivan Martinka