Eifman Ballet: Rodin

Eifman Ballet: Rodin

balet

Strhujúce predstavenie svetoznámeho Baletu Borisa Eifmana z Petrohradu

nová budova SND, Sála opery a baletu

Legendárne tanečné divadlo Eifman Ballet sa po prvý raz oficiálne predstaví na Slovensku. V novej budove Slovenského národného divadla uvedie strhujúce dielo Rodin v choreografii fenomenálneho Borisa Eifmana.

Eifman Ballet je nepochybne vlajkovou loďou ruského moderného tanečného umenia. Choreografická tvorba Borisa Eifmana, nadväzujúca na klasickú tradíciu a využívajúca prvky súčasného umenia, je najautentickejším pokračovateľom školy ruského baletu. Boris Eifman je divadelným mágom, ktorý pracuje s rôznymi tanečnými štýlmi. Jeho predstavenia sú nezabudnuteľnými produkciami, odkrývajúcimi nové formy a princípy tanca. Boris Eifman vytvoril svoje vlastné divadlo – divadlo neskrývaných emócií. Eifman Ballet je vyhľadávaným telesom všade vo svete, väčšiu časť roka strávia na turné. Ich beznádejne vypredané predstavenia sprevádzajú nadšené ohlasy obecenstva i kritikov. Tanečné diela Borisa Eifmana sú fascinujúce a zároveň zrozumiteľné, čo dáva všetky predpoklady na nezabudnuteľný zážitok.
Fenomenálny balet Rodin, ktorý prijali diváci s obrovským úspechom v Paríži, New Yorku, Moskve, Tel Avive, Toronte, Londýne a v ďalších mestách. V svetoznámom divadle Coliseum v Londýne uvádzali Rodina počas celého týždňa.

Inscenácia Rodin je venovaná životu a tvorivej práci veľkého francúzskeho sochára Augusta Rodina a jeho žiačky, milenky a múzy Camilly Claudel. Ich vášnivý vzťah je príbehom drámy, zmyselnosti, kreativity, ale i tragédie. Eifmanov balet je impozantnou umeleckou výpoveďou o tragickej povahe života géniov. Prostredníctvom unikátnej reči tela moderného psychologického baletu predstavuje Eifman nové poňatie sveta ľudských vášní, fenoménu, ktorý vo svojich dielach majstrovsky spracovali Rodin a Claudel. Výsledkom je úchvatné tanečné predstavenie o neuchopiteľnom tajomstve tvorivého procesu.

Boris Eifman
„Tanec je jazykom budúcnosti a svetovej integrácie,“ hovorí jeden z najslávnejších choreografov sveta. Boris Eifman (1946) sa narodil v sibírskej časti Ruska, vyštudoval konzervatórium v bývalom Leningrade. V roku 1977 bol vymenovaný za šéfa Leningradského baletného súboru, dnes Eifman Balletu. Medzi jeho dielami nachádzame tituly ako Don Juan a Molière, Don Quijot alebo Fantázie blázna, Majster a Margarétka, Karamazovovci, Onegin, Červená Giselle, Rekviem, Anna Karenina, Rodin. Je známy svojimi spracovaniami veľkých literárnych diel so psychologickými sondami do temných stavov duše. „Oslobodil som sa od konkrétnej techniky, snažím sa však vyjadriť všetko to, čo môže vyjadriť ľudské telo. Je to veľmi jemný nástroj, možnosti tela sú unikátne a zaslúžia si, aby sa rozvíjali. Nejde len o techniku. Ponárame sa do hlbín ľudskej duše, a to sa dá vyjadriť len novým spôsobom tanca, ani klasikou, ani neoklasikou. Myslím si, že sme našli symbiózu medzi tradičnou ruskou baletnou kultúrou 19. a 20. storočia a výdobytkami súčasnej svetovej choreografie.“ – Boris Eifman

Boris Eifman bol označený za najlepšieho ruského, ak nie svetového choreografa. 
                                                                    (New York Times)

 

 

Hudba: Maurice Ravel, Camille Saint-Saёns, Jules Massenet
Scéna: Zinoviy Margolin
Kostýmy: Olga Shaishmelashvili
Svetelný dizajn: Gleb Filshtinsky, Boris Eifman

Cenník vstupeniek:
1. kategória: 95,00 €
2. kategória: 85,00 €
3. kategória: 70,00 €
4. kategória: 50,00 €

VIDEO:

VIDEO: