Krotká

Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Krotká

činohra

Hra, ktorá v sebe nesie originálny psychologický potenciál a silnú tému existenčného postavenia ženy a rozporuplné variácie zo všetkých stránok nerovného partnerského vzťahu.

nová budova SND, Štúdio
27. 1. 2018 28. 1. 2018

Monumentálne dielo ruského klasika býva často spracované do divadelných a filmových adaptácií. Najmä romány ako Bratia Karamazovovci, Zločin a trest, Idiot a Diablom posadnutí patria medzi najčastejšie uvádzané tituly, ktoré fascinujú divadelníkov aj divákov. My sme sa však tentoraz rozhodli pre inscenovanie novely Krotká, ktorá v sebe nesie originálny psychologický potenciál a silnú tému existenčného postavenia či skôr zabezpečenia ženy a rozporuplné variácie zo všetkých stránok nerovného partnerského vzťahu. Dostojevskij svoju majstrovskú prózu napísal koncom sedemdesiatych rokov 19. storočia na základe novinovej správy o samovražde zúfalej mladej ženy, ktorá skočila z okna zvierajúc v ruke ikonu. Inšpirovala ho „pokorná mierna samovražda“ a tvorivo dofabuloval jej motívy a pozadie. Príbeh o bývalom zakomplexovanom dôstojníkovi a majiteľovi záložne, ktorý psychicky utýral svoju oveľa mladšiu ženu, vyvoláva zásadné etické a vzťahové otázky. Na jednej strane komplikovaná manipulácia mocnejšieho manžela a na druhej zúfalé pohŕdanie bezradnej ženy dospeli do tragického vyústenia, ktoré má nadčasové a varujúce kontexty. Krotká sa v našej verzii odvíja ako retrospektívna spoveď vdovca, ktorý pátra po motívoch zúfalého činu, ale zároveň sa snaží pochopiť aj mieru svojej viny. Nosnosť predlohy v minulosti overili slávne filmy Stanislava Barabáša a Roberta Bressona. V Slovenskom národnom divadle komorný titul Krotká uvádzame po prvý raz v réžii a dramatizácii E. Kudláča, ktorý má s Dostojevského dielom bohaté a úspešné skúsenosti.

Počas predstavenia sa na javisku fajčí.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina bez prestávky

Inscenačný tím

Réžia a adaptácia Eduard Kudláč
Scéna a kostýmy Eva Kudláčová-Rácová
Projekcia Eduard Kudláč

Obsadenie

Lekárka Jana Oľhová
Dievča 1, 2, 3, 4 Gabriela Gabašová (poslucháč konzervatória) Diana Demecsová (poslucháč konzervatória) Dominika Debnárová (poslucháč konzervatória) Petra Dubayová (poslucháč VŠMU) Paulína Vachová (poslucháč VŠMU) Nikoleta Kupčíková (poslucháč konzervatória) Lenka Fecková (poslucháč VŠMU)