Projekt 1918

Voľne na motívy próz Josepha Rotha

Projekt 1918

činohra

Pohľad na posledné roky mnohonárodnej rakúsko-uhorskej monarchie s jej pozlátkami a tieňmi

nová budova SND, Sála činohry
10. 11. 2018 11. 11. 2018

Rok 1918. Končí sa prvá svetová vojna, prvé masové orgie priemyselného zabíjania, ktoré rozmetali na kusy veľké sny a nádeje z prelomu storočí.

Nádeje, že ľudstvo čaká len neustály, nezadržateľný pokrok vied, umenia, kultúry. Na ruinách starého sveta vznikajú nové štáty, medzi nimi aj Československo. Niektorí s nostalgiou spomínajú na staré zlaté časy rozpadnutej monarchie, na valčíky, na Radetzkého pochody a eleganciu starého sveta, iní majú pocit, že konečne vyšli zo zatuchnutej, roky nevetranej izby na čerstvý vzduch. Skončila sa gavalierska doba noblesy a vzdelania a začali sa besy moderného pretechnizovaného sveta? Alebo sa tieto besy zrodili ako plesne z tejto starej zatuchliny? Boli tie časy skutočne zlaté? A ak boli, prečo potom nakoniec zhrdzaveli?

Projekt 1918 zachytáva na vzorke osudov vojakov z periférnej rakúsko-uhorskej posádky posledné roky mnohonárodnej monarchie so všetkou jej pozlátkou, morálkou i pseudomorálkou, slávou aj tieňmi, chybami a hnilobou. Osudy ľudí prežívajúcich svoje radosti aj žiale v kulisách dejín, ktoré sa zmenili prvýkrát po 1 000 rokoch.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou

Inscenačný tím

Obsadenie

Chojnický Richard Stanke
Taitinger Jozef Vajda
Doktor Demant Ľuboš Kostelný
Eva Demantová Diana Mórová
Knopfmacher Emil Horváth
Lekár/Esterházy Ján Koleník (ako hosť)
Lajčiak Martin Huba
Jolana Szatmáryová Zuzana Fialová
Sluha Filip Šebesta (ako hosť)
Kaprál Ivan Černý (ako hosť)
Tanečníčka Zuzana Náprstková (ako hosť) Viktória Pažitná (ako hosť)