Sadko

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov

Sadko

opera

Opera v siedmich obrazoch.

KONCERTNÉ PREDVEDENIE

nová budova SND, Sála opery a baletu
26. 1. 2018 28. 1. 2018

Rozprávková opera ruského romantika Nikolaja Rimského-Korsakova rozoznieva príbeh hudobníka Sadka, ktorý chce ostatných podnietiť k úniku z izolácie, z uzavretého prostredia domoviny a k objavovaniu nových svetov. Jeho sen však naráža na odmietnutie a nedôveru. Len dcéra morského vladára, krásna Volchovna, unesená jeho hudbou, mu pomáha uskutočniť jeho vizionárske myšlienky.

Predlohou diela sa stali stredoveké byliny a eposy o dobrodruhovi, obchodníkovi a spevákovi Sadkovi, ktoré autor spojil s rôznymi legendami o moriach, balansujúc pritom neustále medzi svetom ľudí a morských bytostí a medzi mýtom a realitou. Sadko je akýmsi slovanským Orfeom a súčasne Odyseom. Stelesňuje odvekú tvorivú silu fantázie, ktorá zápasí so skutočnosťou.

Ako popredný predstaviteľ ruského romantizmu spájal Rimskij-Korsakov vo svojich kompozíciách najlepšie tradície európskej hudobnej a hudobnodramatickej tvorby s odkazmi tradičnej ruskej kultúry. Koncertné uvedenie opery Sadko je skvelou príležitosťou vypočuť si jeden z jeho vrcholných majstrových opusov. 

Hudobne dielo naštudoval šéfdirigent a riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 10 minút s jednou prestávkou

 

Obsadenie

Dirigent Ondrej Olos
Zbormajster Pavel Procházka
Varjažský hosť Jozef Benci (ako hosť)
Benátsky hosť/zjavenie Daniel Čapkovič Aleš Jenis
Morský cár Jozef Benci (ako hosť) Peter Mikuláš (ako hosť)
Volchovna, cárovná morská Adriana Kohútková Ľubica Vargicová
Sopeľ Ján Babjak Martin Gyimesi (ako hosť)
2. starejší Dmytro Dubrovskyy František Ďuriač (ako hosť)