Jánošík podľa Jozefa

Jozef Mokoš

Jánošík podľa Jozefa

činohra

Medzibrodské kočovné divadlo

nová budova SND, Štúdio

O hre:
Hlavným dôvodom, prečo sme v tejto sezóne siahli po Jánošíkovi bol tento citát z divadelnej kroniky:
"Medzi najväčšie úspechy medzibrodských ochotníkov možno nesporne zaradiť vystúpenie na scéne Národného divadla v Bratislave. Vystúpenie sa uskutočnilo v sobotu 23. októbra 1948 o 15.00 h a druhýkrát o 19.30 h. Naši ochotníci ako víťazi Celoslovenských divadelných pretekov skupiny “C” v Turčianskom sv. Martine sa predstavili hrou Jánošík od Mahen - Poroda. Hru režíroval Bartolomej Hraško a účinkovalo v nej neuveriteľných 33 postáv. Hlavnú postavu Jánošíka stvárnil zaslúžilý umelec Jozef Konder."
Okrem toho, že medzibrodské divadlo slavuje tento rok 105 ročnicu, je tohtoročná sezóna výnimočná aj inak. Je to presne 70 rokov, čo naší medzibrodskí divadelníci účínkovali v roku 1948 s Mahenovým Jánošíkom na doskách SND. Mahenov text Jánošíka bol predlohou pre toho slávneho - Bielikovho, ktorého sme v detstve zbožňovali. Lenže kým naši predchodcovia budovali legendu, my sme si povedali, že už ju ideme rozbiť. Že už sme natoľko dospelí, že nepotrebujeme žuvačkových Jánošíkov, povýšených in memoriam do hodnosti generála. Že tu máme reálne a skutočné osobnosti, ktoré aj niečo reálne dokázali. Takou je aj Jozef Mokoš a jeho dnes už legendárny Jánošík, inscenovaný na mnohých profesionálnych javiskách, či už bábkarskych, alebo činoherných.
"Bude to už 330 rokov, čo sa v Terchovej narodil obyčajný človek Juraj Jánošik. Dlho si nepožil, veľa toho nenazbíjal a bez toho, aby sa o to nejako špeciálne pričinil, stala sa z neho legenda a národný hrdina. A čím nám je Jánošík dnes, Slováci? Lebo pravda je len jedna. Tá, ktorej chce človek veriť..."

O súbore:
Ochotnícka divadelná činnosť sa v Divadelný ochotnícky súbor Medzibrod začala formovať v roku 1913 a teda tento rok oslavuje svoje 105-te výročie. Prvou lastovičkou bola hra Hora volá. Od vtedy súbor funguje nepretržite až do teraz, z menšími ale i z väčšími úspechmi.
Súbor sa predovšetkým zameriava na pôvodnú ale i zahraničnú klasiku s komediálnym nádychom. Medzi úspešné hry nášho repertoáru patria Hrúza čo sa robí, Jánošík, Meridian, Slepý pastier, Mozolovci, Čertov mlyn, Surovô drevo, Anička Kováčovie, Starý zaľúbenec, Panny v oblakoch, Kaviár alebo šošovica, Kmotrovci, Ženba, Tanec nad plačom, Revízor (cena za scénografiu na Zochovej Revúcej), Statky-zmätky (Cena za hudbu a 2. miesto na Zochovej Revúcej). Páračky u babky Justíny (2. miesto na Zochovej Revúcej a postup na celoslovenskú prehliadku Belopotockého Mikuláš, 1. miesto na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková 2016), S brokovnicou na manžela (3. miesto na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková 2017)

Ocenenia inscenácie:
1. miesto a zlatá medaila na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková 2018,
1. miesto na regionálnej prehliadke Tajovského divadelné dni 2018 a cena Jozefa Šeba za herecký výkon pre Róberta Zázrivca,
1. miesto v A kategórii na krajskej prehliadke Zochova divadelná Revúca 2018 a postup na celoslovenskú prehliadku Belopotockého Mikuláš 2018,
V roku 2019 bude inscenácia reprezentovať SR na festivale DIDA 2019 v srbskej Pivnici.

Scenár: Jozef Mokoš
Úprava scenára, réžia, text záverečnej piesne a hudba v predstavení: Tomáš Pohorelec
Produkcia: Jozef Zázrivec
Zvuk a svetlo: Martin Kasza
Text sleduje: Zuzana Zázrivcová
Scéna a tech. spol.: Katarína a Richard Mažáryovci - RKM
Dramaturgická spolupráca: Juraj Haviar a Juraj Smutný
Fotografie na plagát: Vojtech Lihan
Grafický návrh plagátu a bulletinu: Maroš Krajčovič
Asistenti réžie: Aurel Pohorelec a Oliver Kasza
 

Účinkujú: Jozef Zázrivec, Róbert Zázrivec, Norika Dřímalková, Marta Haviarová, Kristína Haviarová, Juliána Urbanová, Eva Laluhová, Stanka Meľová, Juraj Haviar, Lara Pohorelcová, Andrej Kabáč, Michal Sokol, Ján Hraško, Tomáš Pohorelec, Peter Štulrajter