Motýľ na anténe

Václav Havel

Motýľ na anténe

činohra

nová budova SND, Štúdio
Bábkové divadlo na Rázcestí sa v tvorbe pre mladých ľudí a dospelých kontinuálne venuje histórii. Snaží sa otvárať témy súvisiace s našou historickou identitou, sprítomňovať osudy našich predkov, prepájať dejinné udalosti so súčasnosťou.
 
Pri príležitosti vzácnej udalosti, 100. výročia založenia Československej republiky, sme sa rozhodli pre dotyk s našou minulosťou, v podobe jednej z najvýraznejších osobností československých dejín. Uvádzame hru Václava Havla, dramatika, politika, vedúcej osobnosti československého disentu, prvého prezidenta demokratického Československa.
 
Titul Motýľ na anténe je absurdnou komédiou, ktorá lavíruje na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou nás, ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň (ako u tohto autora býva zvykom) nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie.
 
Je zaujímavé, že témy a povahy ľudí, ktoré tak majstrovksy Havel vykreslil, sú živé a aktuálne aj po 50 rokoch od vzniku hry. O to silnejšie vnímame prepojenie aktuálnych osudov s realitou našich predchodcov a predchodkýň.
 
Pri tejto príležitosti v BDNR po prvýkrát hosťuje divadelná a filmová režisérka, ktorá žije a tvorí najmä v Bratislave, Soňa Ferancová. Hra sa v jej spracovaní stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov.
 
Hru uvádzame po prvýkrát na Slovensku!
Text Václava Havla bude vôbec po prvýkrát uvedený v bábkovom divadle.
 
Preklad: Michaela Homolová
Scéna: Miriam Struhárová a.h.
Kostýmy: Simona Vachálková a.h.
Dramaturgia: Monika Tatarková
Hudba: výber (Bedřich Smetana)
Réžia, výber hudby: Soňa Ferancová a.h.
 
Osoby a obsadenie:
Janko: Filip Štrba
Mária: Anna Zemaníková
Svokra: Marianna Mackurová
Pán Bašta: Dodo Šamaj

Cenník vstupeniek: 10€