Krútňava

Eugen Suchoň

Krútňava

opera

Opera v šiestich obrazoch v slovenskom jazyku

historická budova SND

Krútňavu autor komponoval v rokoch 1941 – 1949. Po premiére (1949) mala pohnutý osud: v päťdesiatych rokoch ju upravovali, aby vyhovovala politickým požiadavkám vtedajšieho režimu. Inscenácia režiséra Juraja Jakubiska je v poradí piatym naštudovaním diela v SND. Dej Krútňavy sa odohráva po prvej svetovej vojne v malej horskej dedinke. Je príbehom mládenca, ktorého žiarlivosť doženie až k vražde. Zločinom si otvorí cestu k svadbe s milovaným dievčaťom, no prenasledujú ho výčitky svedomia, ktoré ho napokon doženú k tomu, že sa sám k svojmu činu prizná a vydá sa do rúk spravodlivosti. Krútňava je národnou operou s ľudovými tancami, zvykmi a asociáciami na folklórne tradície, ale zároveň je i strhujúcou, psychologicky prepracovanou drámou.

V inscenácii popredného slovenského filmového režiséra Juraja Jakubiska sa pod vedením dirigenta Dušana Štefáneka predstavia sólisti a hostia Opery SND Jolana Fogašová, Michal Lehotský, Jozef Benci, spoluúčinkovať bude orchester, zbor Opery SND a členovia Baletu SND.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 25 minút s jednou prestávkou

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."

Vstupenky 4. kategórie v historickej budove SND sú so zníženou viditeľnosťou. Tejto skutočnosti zodpovedá aj cena vstupenky, preto nie je možnosť vrátenia vstupného v prípade reklamácie tejto skutočnosti zákazníkom.

 

Inscenačný tím