Divadelný román

Michail Afanasievič Bulgakov

Divadelný román

činohra

Jedno z najobľúbenejších literárnych diel o divadelnom prostredí, o divadelníkoch a ich umení, ale aj o ľudských vášniach, túžbach a slabostiach.

nová budova SND, Sála činohry
1. 2. 2020 2. 2. 2020

Svetoznámy Divadelný román jedného z najvýznamnejších ruských prozaikov a dramatikov M. A. Bulgakova čerpá z autorových bohatých skúseností s ruským divadlom v období pred druhou svetovou vojnou. Groteskný pohľad do divadelného zákulisia poodhaľuje vášnivý svet umenia, pozoruhodné životy jeho tvorcov, ale aj každodennú prevádzku, závisť, intrigy – teda všetko to, čo k divadlu neodmysliteľne patrí. Pri súčasnom javiskovom uvedení tohto románu sa zároveň nedá vyhnúť vzťahom medzi umením a politikou. Bulgakov ich poznal veľmi dôverne, podstatnú časť svojho tvorivého života prežil v sovietskom Rusku vedenom generalissimusom J. V. Stalinom, s ktorým mal osobné skúsenosti a ktorý zásadne ovplyvnil jeho života i dielo. Inscenácia obohatená o zápisky z Bulgakovovho osobného života tak mapuje nielen mimoriadne zložité obdobie dejín, ale zároveň zovšeobecňuje vzťah umelca a jeho postavenie v/i zoči-voči spoločnosti a spoločenskému zriadeniu. Prvú slovenskú adaptáciu Bulgakovovho nedokončeného románu pripravuje česko-slovenský režijný tandem SKUTR, ktorý tak začína prvú spoluprácu s Činohrou SND.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny a 30 minút s jednou prestávkou

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."

Inscenačný tím

Réžia a dramatizácia SKUTR
Preklad dramatizácie Miro Dacho
Dramaturgia Miro Dacho

Obsadenie

Sergej Leontievič Maksudov Alexander Bárta
Ivan Vasilievič (riaditeľ Nezávislého divadla), Iľja Ivanovič Rudolfi (redaktor), Xaver Borisovič Iľčin (režisér ND) Richard Stanke
Ľudmila Silvestrovna Priachinová (prvá herečka Nezávislého divadla), Literátka Táňa Pauhofová
Augusta Menažrakiová (sekretárka Ivana Vasilieviča), Polyxéna Toropecká (sekretárka aristarcha Platonoviča), Literátka Diana Mórová
Jelena Bulgakovová Jana Oľhová
Jevlampia Petrovna (režisérka), Literátka Anežka Petrová (poslucháč VŠMU)
Gavril Stepanovič (vedúci vnútornej správy Nezávislého divadla), Literát, A. P. Čechov Martin Šalacha
Foma Striž (režisér Nezávislého divadla), Literát Lope De Vega Ľuboš Kostelný
Peter Bombardov (herec Nezávislého divadla), Literát, Izmaša, Jean-Baptiste Poquelin Molière Richard Autner
Miša Panin (dramaturg Nezávislého divadla), Literát, William Shakespeare Michal Režný (ako hosť)
Kocúr, Zlatý kôň Dano Heriban
Herci a Herečky Nezávislého divadla Oliver Asztalos (poslucháč VŠMU) Patrícia Balajová (poslucháč VŠMU) Barnabás Balla (poslucháč VŠMU) Bence Hégli (poslucháč VŠMU) Veronika Horváthová (poslucháč VŠMU) Laura Jankurová (poslucháč VŠMU) Viktória Jurištová (poslucháč VŠMU) David Kakaš (poslucháč VŠMU) Katarína Krajčovičová (poslucháč VŠMU) Veronika Lackovičová (poslucháč VŠMU) Veronika Meszárosová (poslucháč VŠMU) Timotej Taraba (poslucháč VŠMU) Martin Toman (poslucháč VŠMU) Michaela Trokanová (poslucháč konzervatória)