Zuzanka Hraškovie/ Dido a Aeneas

Jozef GrešákHenry Purcell

Zuzanka Hraškovie/ Dido a Aeneas

opera

Komorná miniopera v slovenskom jazyku/ Baroková opera na antický námet v troch dejstvách v anglickom jazyku

historická budova SND
9. 10. 2021 10. 10. 2021

Uvedením diela Zuzanka Hraškovie Operné štúdio SND napĺňa svoju ambíciu uvádzať diela slovenských autorov. Jozef Grešák zhudobnil text známej balady – skvostu klasickej slovenskej poézie. Témou príbehu z dedinského prostredia je šikana s tragickým koncom. Malú Zuzanku trápi macocha a útechu nachádza iba pri matkinom hrobe. Raz, keď sa vracia z cintorína domov, pri mlyne spadne do vody a utopí sa. Voda ju tak symbolicky privedie k matke, pri ktorej konečne nájde vytúžený pokoj. Literárne dielo Pavla Országha Hviezdoslava tvorí ideálny podklad pre hudobno-scénické spracovanie – nechýba v ňom prenikavo gradujúce napätie s dramatickým vyvrcholením a nesie výraznú etickú myšlienku.

Motto prvého ročníka Operného štúdia SND hovorí: „Barok, ako čas zrodu opery, otvára dvere do Operného štúdia SND“. Obdobie baroka je skvelým zdrojom vedomostí a ideálnou „tréningovou“ platformou pre mladé operné talenty, ktorým zaručí profesionálny rast. Baroková opera nesmie chýbať ani v premiérovej inscenácii Operného štúdia SND. Antický mýtus o tragickej láske kráľovnej Kartága k trójskemu hrdinovi Aeneovi sa stal predlohou k viac než stovke operných spracovaní a mnohé z nich sú prelomovými dielami opernej literatúry. Patrí k nim aj opera Henryho Purcella, skladateľa schopného zachytiť v hudbe aj najjemnejšie záchvevy ľudských emócií. Vo svojom brilantnom diele nám ponúka otázky: Prečo nie je ľuďom daná nesmrteľnosť? Aké ťažké je zmieriť sa so stratou milovanej osoby?
Posolstvom príbehu je ideál sebaobetovania a sebadarovania sa z lásky pre lásku.
 
Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou
 
Mnohí diváci radi využívajú premiéru ako príležitosť veľkolepého večera – najmä dámy si rady obliekajú dlhé večerné róby, alebo častejšie malé čierne, tzv. koktejlky.

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."
 
 

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie Peter Zajíček
Réžia Marek Mokoš
Kostýmy Marek Mokoš