Uvedením diela Zuzanka Hraškovie Operné štúdio SND napĺňa svoju ambíciu uvádzať diela slovenských autorov. Jozef Grešák zhudobnil text známej balady – skvostu klasickej slovenskej poézie. Témou príbehu z dedinského prostredia je šikana s tragickým koncom. Malú Zuzanku trápi macocha a útechu nachádza iba pri matkinom hrobe. Raz, keď sa vracia z cintorína domov, pri mlyne spadne do vody a utopí sa. Voda ju tak symbolicky privedie k matke, pri ktorej konečne nájde vytúžený pokoj. Literárne dielo Pavla Országha Hviezdoslava tvorí ideálny podklad pre hudobno-scénické spracovanie – nechýba v ňom prenikavo gradujúce napätie s dramatickým vyvrcholením a nesie výraznú etickú myšlienku.
Motto prvého ročníka Operného štúdia SND hovorí: „Barok, ako čas zrodu opery, otvára dvere do Operného štúdia SND“. Obdobie baroka je skvelým zdrojom vedomostí a ideálnou „tréningovou“ platformou pre mladé operné talenty, ktorým zaručí profesionálny rast. Baroková opera nesmie chýbať ani v premiérovej inscenácii Operného štúdia SND. Antický mýtus o tragickej láske kráľovnej Kartága k trójskemu hrdinovi Aeneovi sa stal predlohou k viac než stovke operných spracovaní a mnohé z nich sú prelomovými dielami opernej literatúry. Patrí k nim aj opera Henryho Purcella, skladateľa schopného zachytiť v hudbe aj najjemnejšie záchvevy ľudských emócií. Vo svojom brilantnom diele nám ponúka otázky: Prečo nie je ľuďom daná nesmrteľnosť? Aké ťažké je zmieriť sa so stratou milovanej osoby?
Posolstvom príbehu je ideál sebaobetovania a sebadarovania sa z lásky pre lásku.
Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou
Mnohí diváci radi využívajú premiéru ako príležitosť veľkolepého večera – najmä dámy si rady obliekajú dlhé večerné róby, alebo častejšie malé čierne, tzv. koktejlky.
"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."