Šmátranie v širočine

Šmátranie v širočine

činohra

Vzrušujúce divadlo poézie s textami básní Jána Stacha.

nová budova SND, Modrý salón
16. 6. 2019
Poézia Jána Stacha, jedného z najosobitejších básnikov konkretistov Trnavskej skupiny, je vstup do sveta zmyslov. Pohnuté osobné osudy a vzrušujúce básnické zbierky stvorili legendu, nevidenú, iba tušenú. Jeho poézia zasahuje ako blesk. Také je aj Šmátranie v širočine. To tápanie po bytí v hlave a tele muža. Jeho rozdvojenosť, jeho túžby po vzletoch i krkolomné pády. Stacho prináša expresívne metafory, burcujúci jazyk a vzrušujúcu obraznosť. Je to nový svet, prekračuje dimenzie a vytrhuje zo všednosti. Do nevšednosti.
 
Ťažiskové dielo Jána Stacha Šmátranie v širočine vovedie diváka do sveta samcov, šamanov, otcov, synov, mužov, básnikov, jednoducho do života potomstva Adamovho. Tam, kde sa potom odohráva to napínavé stretnutie medzi životom a smrťou, medzi vášňou a zmyselnosťou, medzi ženou a mužom, láskou a bolesťou, vierou i nevierou. Kam teda kráča človek?

V múdrosti svojej
robustnejú stromy
rok čo letokruh,
a človek? Na pieskovej planine… Z hobojových hájov
navôkol on! popiera
čas.

Virtuózna poézia jedného z našich najmodernejších básnikov, kultového inšpirátora celých generácií, sa dostáva na divadelné dosky v unikátnom pohybovo-hudobnom predvedení v réžii Sone Ferancovej.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina bez prestávky

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."

Inscenácia vznikla s podporou Fondu na podporu umenia v rámci línie dobrodružnej dramaturgie.



 

Inscenačný tím

Hudba Kamil Mikulčík (ako hosť)

Obsadenie