Nevesta hôľ

František ŠvantnerRoman Polák

Nevesta hôľ

činohra

Vrcholné dielo slovenského naturizmu.

nová budova SND, Sála činohry
31. 1. 2015 1. 2. 2015
Režisér Roman Polák sa v sezóne slovenských a slovanských tém vracia k svojej obľúbenej literatúre, románu Františka Švantnera Nevesta hôľ, novou dramatizáciou (prvú inscenoval v roku 1986 v DSNP Martin), odvtedy, pochopiteľne, poučený takmer tridsaťročnou divadelnou skúsenosťou vrátane inscenovania veľkej románovej klasiky v Činohre SND. Nie div, Švantnerov román sa zaraďuje k vrcholným dielam slovenského naturizmu, literárneho smeru, v ktorom sa slovenská literatúra dostala miestami na európske výšiny. Takýchto výkonov v histórii našej literatúry veľa nemáme.
Epický svet Švantnerovho románu je založený na protiklade prírodného a božského, prirodzenosti a etiky, na protiklade pudového a sociálneho či kultúrneho. Všetky tieto protiklady môžeme súhrnne pomenovať ako protiklad pohanského a christianizovaného a práve tento konflikt vytvára predpoklad na románovú, ale aj javiskovú mýtizáciu témy. Švantnerov svet je predovšetkým mužský, hlavnými postavami sú totiž hájnik Libor, uhliar Tavo a krčmár Weinhold, ale v Neveste hôľ je Švantnerov mýtus spojený s témou ženy a lásky, ktorú reprezentuje záhadná a divoká Zuna. Libor sníva o Zune, miluje však skôr svoju predstavu o nej ako ju samotnú, záhadnú, živočíšnu, nevypočítateľnú ženu, ktorá zmyselne priťahuje aj jeho sokov Tava a Weinholda, a tak sama skôr chaos a živelnosť vyvoláva, ako by svet, najmä ten mužský, okolo seba harmonizovala.
Postava Zuny ako archetyp živočíšnej ženy nemá v slovenskej literatúre obdobu. V románe je to takmer bájna postava, lebo mýtus o nej tvorí dedina, krčmár, Tavo, ba v závere novely ju mýtizuje samotný Libor, ktorý si mýtom o Zune ako o neveste hôľ iracionálne vysvetľuje nenaplnenie svojej túžby.
 
Realizácia záznamu
Réžia Mária Rumanová
Kamera Mária Rumanová, Radka Šišuláková, Michal Fulier, Jaroslav Mackov
Strih Maté Csuport
Zvuk Patrik Pačes
Zvuková postprodukcia Patrik Pačes
Intercom Anna Rumanová, Maté Csuport
Produkcia Anna Rumanová
Pre Činohru SND vyrobila © filmsomnia v roku 2015
 
Záznam predstavenia pôvodne nevznikal s cieľom verejného šírenia, a preto záznam zvuku nebol vyhotovený kontaktným snímaním ako pri našich online live streamoch. Týmto sa ospravedlňujeme za mierne zníženú kvalitu zvuku.
 
Radi by sme divákov upozornili, že v určitých expresívnych scénach je zámerne rozostretý obraz.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny 7 minút

Cena vstupenky na Návštevník Online: 8 €

 

Inscenačný tím

Adaptácia a réžia Roman Polák
Dramaturgia Daniel Majling

Obsadenie

Neznámy Milan Ondrík
Matka Libora Anna Javorková
Knieža Ivan Ľubomír Paulovič
Knieža Vasilij Ján Gallovič
Knieža Boris Ľubomír Bukový (ako hosť)
Knieža Igor Erik Peťovský (ako hosť)
Sestra bačovej ženy Zuzana Kocúriková
Žandár 1 Dušan Tarageľ
Žandár 2 Ivan Vojtek
Krivý Adam Jančina (ako hosť)
Svalnatý Martin Kochan (ako hosť)
Vysoký Tomáš Stopa (ako hosť)
Pekný Martin Varínsky (ako hosť)
Dievčatá Barbora Palčíková (ako hosť) Monika Potokárová Anna Jakab-Rakovská (ako hosť) Danka Svetlíková (poslucháč VŠMU) Dominika Žiaranová (ako hosť)
Dedinčania Mária Faltusová (ako hosť) Svetozár Hanes (ako hosť) Beáta Hrčková (ako hosť) Ivan Nagy (ako hosť) Helena Neradovičová (ako hosť) Martin Noga