Zuzanka Hraškovie/ Dido a Aeneas

Jozef GrešákHenry Purcell
Zuzanka Hraškovie/ Dido a Aeneas
ZUZANKA HRAŠKOVIE
Výber titulu sa viaže na výročie 100. úmrtia slovenského básnického velikána
P. O. Hviezdoslava. V tomto diele sa stretávajú pri vzájomnej spolupráci členovia súboru Opery a Činohry SND.
Jozef Grešák sa podujal zhudobniť básnický text známej slovenskej balady P. O. Hviezdoslava. Tento skvost klasickej slovenskej poézie tvorí ideálny podklad pre hudobno-scénické spracovanie s dostatočným akcentom na situáciu, v rovine epicko-naratívnej prenikavo graduje napätie s dramatickým vyvrcholením, nesie výraznú etickú myšlienku a stavebne sa priam núka na operné spracovanie. Dielo možno uvádzať koncertne i scénicky, s jedným, dvomi alebo piatimi spevákmi. Vo variante, ktorý sme zvolili, môžu byť postavy kombinované a ich party upravené pre herecko-spevácke predvedenie.
Z obsahového hľadiska je to príbeh dotýkajúci sa témy psychického a fyzického týrania, ktorá sa končí tragicky. Dej, odohrávajúci sa vo vidieckom prostredí, sa zameriava na malú Zuzanku, ktorú trápi macocha. Dievčatko je ustavične osočované a bité. Útechu nenachádza ani u otca, ani u totčičky, iba na cintoríne pri matkinom hrobe. Keď sa odtiaľ vracia domov, zastaví sa pri potoku, nešťastnou náhodou spadne do vody a utopí sa. Vo večnom spojení s matkou nachádza vytúžený pokoj.
Videoart Samuel Spišák, Marek Moučka
DIDO A AENEAS
Pre prvý ročník Operného štúdia SND si iniciátori zvolili motto „Barok ako čas zrodu opery otvára dvere do Operného štúdia SND“.
Nie je to náhodou. Tvorcovia a poslucháči Operného štúdia SND chcú načerpať čo najviac vedomostí z kolísky opery a na jej základoch ďalej stavať pri vývoji a svojom profesionálnom raste.
Tento staroveký antický mýtus patrí k nehynúcim ľúbostným príbehom, ktoré inšpirovali celý rad umeleckých diel: rozprávanie o tragickej láske Dido, kráľovnej Kartága, k trójskemu hrdinovi Aeneovi. Tento námet vychádzajúci zo štvrtej knihy Vergiliovho eposu Aeneas sa stal predlohou k viac než stovke operných spracovaní, z ktorých niektoré patria k prelomovým dielam opernej literatúry. Medzi ne sa nepochybne zaraďuje práve opera významného skladateľa anglického baroka Henryho Purcella, ktorý vďaka svojej schopnosti zachytiť v hudbe tie najjemnejšie záchvevy ľudských emócií, vdýchol nešťastnej Dido nesmrteľnosť. Táto téma nám ponúka otázky, prečo nie je ľuďom daná nesmrteľnosť a aké ťažké je zmieriť sa so stratou milovanej osoby. Za ťažisko dramaturgie hry považujeme jeho silný odkaz sebaobetovania a sebadarovania sa z lásky pre lásku.
Videoart Samuel Spišák, Marek Moučka
Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou