Komorný koncert - ROMAN PATKOLÓ & HOSTIA: HUMMEL V OPERE

Komorný koncert - ROMAN PATKOLÓ & HOSTIA: HUMMEL V OPERE

opera

Hummel Fest 2022

nová budova SND, Operný salón SND

Cyklus Komorné koncerty SND vznikol z iniciatívy viacerých členov orchestra Opery SND. Ich spoločnou ambíciou je, popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári, venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. Počiatočný inštrumentálny charakter podujatí sa neskôr rozšíril aj na komorné piesňové recitály sólistov Opery SND. Charakteristickým spoločným znakom jednotlivých koncertov je aj účasť členov Činohry SND, ktorí v programe účinkujú s krátkym literárnym vstupom.

Prvý komorný koncert sezóny 2022/2023 sa bude konať v októbri v spolupráci s Hummel Festom 2022 a vystúpi na ňom so skladbami Johanna Nepomuka Hummela významný hosť, špičkový slovenský kontrabasista Roman Patkoló, ktorý v súčasnosti vystupuje s najväčšími svetovými hviezdami ako Anne-Sophie Mutter, či Daniil Trifonov. Na komornom koncerte SND vystúpi s klaviristkou Krisztinou Marouf. V druhej časti programu vystúpi Ensemble Varietas, ktorý tvoria prví hráči orchestra opery SND a gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová. Koncert je súčasťou festivalu HUMMEL FEST 2022.

Účinkujú: Roman Patkoló / kontrabas, Krisztina Marouf / klavír,  Miriam Rodriguez Brüllová / gitara, Adam Novák / husle, Peter Dvorský / viola , Katarína Zajacová / violončelo, Juraj Pivoluska / klarinet, Jakub Rybárik / slovo

Program:
J. N. Hummel: Romanca pre kontrabas a klavír
J. N. Hummel: Variácie „alla Monferrina“ pre kontrabas a klavír Op. 54
J. N. Hummel: Sláčikové trio Es dur S30/WoO 3
J. N. Hummel: Serenáda č. 2 op. 66 pre klavír, husle, gitaru, klarinet a violončelo

Claude Lévi-Strauss: Slová a hudba (úryvky)