Budete mať luft!

Budete mať luft!

činohra

Umelecká reflexia tragédie, o ktorej sa aj po necelých sto rokov mlčí. Tragédie spôsobenej predsudkami, ktoré sú dodnes živé.

nová budova SND, Modrý salón
2. 4. 2023

Plán predstavení

Nedeľa 2. 4. 2023
19:30 h 21:30 h
Avizované
„Kajo, dnes budeš mať luft!“ Túto vetu si vypočul jeden z obyvateľov rómskej štvrte v obci Pobedim. Neurčitá vyhrážka bola predzvesťou tragickej udalosti, na ktorej sa podľa viacerých svedectiev zúčastnili desiatky ľudí.
V noci z 1. na 2. októbra v roku 1928 sa skupina občanov obce Pobedim počas hodovej zábavy rozhodla zaútočiť na neďalekú rómsku osadu. Výsledkom tejto razie boli zničené domácnosti, množstvo zranených a šesť obetí – medzi nimi bolo aj šesťročné dieťa.
Autorská inscenácia Budete mať luft! sa snaží zachytiť príčiny tohto útoku – osobné, ale najmä spoločenské faktory, ktoré k tejto udalosti viedli. Autori vychádzajú z autentických dobových materiálov a okrem historického a dokumentárneho pohľadu sa zameriavajú na hľadanie paralel so súčasnosťou. Pobedimský masaker vnímajú ako symbol postoja majoritnej spoločnosti voči rómskej menšine. Nenávisť, pohŕdanie, stereotypy a predsudky na pozadí tohto útoku sa dajú len ťažko odlíšiť od tých, ktoré sú v mnohých kruhoch bežné aj dnes.
Hlasy, ktoré sa snažia na tento stav upozorniť, sú len výkrikom do tmy. Tak ako kedysi, aj dnes narážajú na nezáujem. Ako je možné, že takáto tragická udalosť sa odohrala bez toho, že by boli páchatelia spravodlivo potrestaní? Ako je možné, že aj dnes sú oni jednoznačne považovaní za tých zlých?

Dĺžka trvania predstavenia je orientačná, nakoľko ešte neprebehla generálna skúška.

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND?

Inscenačný tím

Réžia Pavol Viecha
Dramaturgia Martin Krč
Scéna a kostýmy Emília Rigová