Interaktívna Noc divadiel 20. novembra aj v Slovenskom národnom divadle

Slovenské národné divadlo sa aj tento rok zapojí do 12. ročníka celoslovenského podujatia Noc divadiel 2021, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. novembra 2021.
 
Ide o európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom celú noc.
 
Tri najdôležitejšie atribúty, ktoré charakterizujú Noc divadiel, sú otvorenosť ako potreba zo strany divadiel, interakcia ako prvok hry a akcie zo strany publika a prepájanie ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky.
 
Aj naši diváci budú mať možnosť zažiť Slovenské národné divadlo tak, ako ho doposiaľ nepoznali – najprv formou hravého kvízu, potom inscenovaným čítaním a na záver prehliadkou zákulisia.
 
19.30 h Kvíz: Turnaj v iks dejstvách
 
Viete, že v SND pôsobila naraz aj česká a slovenská činohra? Viete, že volavka nie je len živočích s dlhým zobákom, ale aj zariadenie, ktoré používa inšpicient počas predstavenia? Viete, že Michal Dočolomanský bol vyučený automechanik? Alebo že Vášáryové sú dve?
 
Prihláste sa na Turnaj v iks dejstvách a zahrajte si s nami počas Noci divadiel v Modrom salóne prvú spoločenskú hru o divadle, ktorá vznikla pri príležitosti 100. výročia profesionálneho divadla na Slovensku. Nemusíte sa báť, nepôjde len o vedomostné otázky, ale zabavíte sa aj ďalšími aktivitami spojenými so slovenským divadlom. Vytvorte 2- až 4-členný tím a príďte súťažiť. Pre účasť v kvíze je potrebné sa zaregistrovať: https://forms.gle/WVJPBpjTuC3g4x9f7
 
21.15 h Inscenované čítanie – Jana Micenková: Rekonštrukcia prípadu Janko Rybárik
 
Dramatický text autorky, scenáristky a dramatičky Jany Micenkovej, finalistky súťaže Dráma 2020, ktorý dostal i cenu Činohry SND.
Text je sondou do sveta duševne chorého človeka, pohľadom do jeho postupne sa rozpadajúcej mysle. Mať predsudky, klamať všetkým, klamať stále a klamať predovšetkým samému sebe.
Znepokojivý náhľad na dnešnú spoločnosť prostredníctvom úplne inej perspektívy. Boj o vlastnú identitu, zodpovednosť, intimitu a dušu.
Príbeh Janka Rybárika, jeho cesty k peklu, ktorú si možno dláždil sám, možno mu ju dláždili iní. Pravdou zostáva, že pravdu nepozná nikto, ale zbláznime sa z toho všetci.
Netradičný divadelný text v netradičnej forme scénického čítania, v netradičnom foyer Modrého salóna v podaní poslucháčov VŠMU.
 
22.30 h Nočná prehliadka zákulisia
 
Ak ste vždy chceli vedieť, ako divadlo vyzerá zvnútra, toto je pre vás tá pravá príležitosť. Postavte sa na dosky Sály činohry, prezrite si technické zázemie a spletitý labyrint chodieb, skrátka, buďte v Slovenskom národnom divadle z úplne opačnej perspektívy než bežne. To všetko v netradičnom čase, v noci.
 
Vstupné na všetky tri podujatia (3 v 1) je 5 €.