JOLANA FOGAŠOVÁ 30 rokov na doskách SND

Pri návšteve predstavení v novej budove Slovenského národného divadla si môžete pozrieť pútavú výstavu fotografií, ktorá mapuje 30 rokov pôsobenia skvelej sólistky Opery SND Jolany Fogašovej na našej prvej opernej scéne.
 
Na dosky SND vstúpila ešte ako poslucháčka Vysokej školy múzických umení: po malej úlohe v Mozartovej Čarovnej flaute (1992) stvárnila vzápätí Oľgu v Čajkovského opere Eugen Onegin. Jolana Fogašová ukončila VŠMU v roku 1994; v roku 2009 tam obhájila doktorát. Popri účinkovaní na opernej i koncertnej scéne na domácej pôde i v zahraničí pôsobí na VŠMU ako pedagogička spevu.
 
Jolana Fogašová je presvedčená o tom, že „opera vždy bude patriť k vrcholom hudobnodramatického umenia. Napriek tomu, že námety libriet a hudba sú často aj spred niekoľkých storočí, je svojím posolstvom nadčasová, ponára sa do duše človeka, otvára svet citov a skutočných etických i morálnych hodnôt.“
 
Operná diva, ktorá svojim postavám dáva život nielen nádhernou interpretáciou notového zápisu, ale aj hereckou kreáciou, ozvláštňuje svoju spevácku bravúru všetkými odtieňmi nálad a zmien charakteru. Zo štatistík umelkyne vyplýva, že za tridsať rokov profesionálnej kariéry odspievala takmer tisícpäťsto operných a koncertných vystúpení, z toho takmer štyri stovky v SND, a naštudovala vyše 50 postáv. Určite si ju nejeden divák pamätá napríklad ako zvodnú, temperamentnú Carmen, intrigánku Lady Macbeth, nekompromisnú Abigaille z opery Nabucco či krehkú, hrdinskú Toscu, krutú Salome, rozhodnú Janu z Arcu či silnú Katrenu z opery Krútňava.
 
Jolane Fogašovej tlieskali na desiatkach najprestížnejších divadelných scén a koncertných pódií sveta. Na začiatku umeleckej kariéry sa stala laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Hosťovala na takých významných scénach, ako je milánska La Scala či opery v Ríme, Neapole, vo Florencii a v ďalších talianskych mestách, spievala v neďalekej Viedenskej štátnej opere, v Národnom divadle v Prahe, nemeckej Semperoper v Drážďanoch, v Paríži, Amsterdame, Bruseli, Lisabone – ale aj vo vzdialených končinách, vo vychýrenom Teatro Colón v Buenos Aires, v Tokiu či v Pekingu.
Spievala pod taktovkou takých osobností ako Zubin Mehta, Pierre Boulez, Fabio Luisi, Iván Fischer, Ondrej Lenárd...
 
Vernisáž výstavy spojená s hudobným programom sa uskutoční DNES vo štvrtok 27. októbra 2022 o 17.00 hod. v novej budove SND.
 
Jolanu Fogašovú môžete v Opere SND najbližšie vidieť ako Kňažnú v sérii predstavení Dvořákovej opery Čert a Káča.