Keď múzy nespia

Noc divadiel je európske podujatie, ktoré prezentuje divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Chorvátsku v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v divadle v Šibeniku. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať a zapájať sa do diania, či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom.

Noc divadiel koordinuje na Slovensku Divadelný ústav v Bratislave, koná sa každoročne vždy tretiu novembrovú sobotu. Program Noci divadiel 2019 bude u nás už po desiaty raz – tento rok 16. novembra a bude sa odohrávať v 27 slovenských mestách a v 55 divadlách, kultúrnych centrách a umeleckých školách po celom Slovensku. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľ kú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory.

Opera SND pripravila interaktívnu opernú dielňu, na ktorej budú participovať mladí operní speváci s divákmi. Bude to vlastne prvé verejné predstavenie členov Operného štúdia SND, ktoré sa – ako sme vás informovali – konštituovalo na pôde našej prvej opernej scény práve od aktuálnej sezóny. Diváci budú mať možnosť nazrieť do zákulisia – na skúšobné javisko opery a byť svedkami tvorivého procesu prípravy na koncert, na ktorom v podaní mladých, talentovaných operných sólistov zaznejú árie a piesne v scénickom spracovaní. Bližšie informácie na www.snd.sk.

V Činohre SND bude mať Noc divadiel tiež netradičný nádych. Veríme, že divákov poteší krátka diskusia po činohernom predstavení Pohreb alebo svadba, čo skôr? a možnosť zotrvať po diskusii v priestoroch budovy, spoznať jej zákulisie, nahliadnuť do jej „útrob“.

Noc divadiel bude stretnutím so svetom divadla a témami, ktorými žije.