Koncerty operných osobností, interpretačnej virtuozity a hudobného šarmu

Jedným z cieľov umeleckej koncepcie riaditeľa Opery SND Rastislava Štúra je ponúknuť návštevníkom rôznorodé a dramaturgicky zaujímavé koncerty, oslovujúce aj širšie spektrum záujemcov tohto žánru.

Opera SND má tak ambíciu byť priestorom, v rámci ktorého si nájdu svoje miesto piesňové, oratórne či operné diela tak, aby oslovili a do operného hľadiska prilákali čo najviac nových poslucháčov. Tento aspekt umeleckej tvorby sa odzrkadlí na tematicky bohatej koncertnej dramaturgii so zaujímavými umelcami, organizáciami aj benefičnými podujatiami. Dramaturgia Opery SND tak rieši do konca kalendárneho roka aj situáciu s čiastočne obmedzenou možnosťou plne využívať Sálu opery a baletu v novej budove SND pre rekonštrukciu ovládania javiskovej technológie, ktorá sa začala už počas divadelných prázdnin.

Operatívne sme vás informovali, že koncert jedného z najúspešnejších tenoristov a na svetových pódiách mimoriadne žiadaného majstra belcanta i majstra piesne Pavla Bršlíka sa uskutoční 16. októbra 2019. O noblesnosť večera sa spolu s Pavlom Bršlíkom postarajú aj jeho hostia, sólisti Opery SND Ľubica Vargicová, Eva Hornyáková a Pavol Remenár. Árie, duetá a ansámble talianskych a francúzskych majstrov zaznejú pod taktovkou Rastislava Štúra.

Nad večerom Neapolských piesní, známych kantabilných melódií slávnych autorov, prevzal záštitu Peter Dvorský, ktorý mnohé z nich počas svojej oslňujúcej kariéry bravúrne interpretoval. Na koncerte 10. októbra 2019 a 15. februára 2020 odznejú v interpretácii Miroslava Dvorského, Otokara Kleina, Daniela Čapkoviča a talianskej sopranistky Sary Cortolezzis. Príťažlivá talianska muzikalita, vášeň i emócia sú zárukou inšpirujúceho večera. Dirigentom koncertu bude Dušan Štefánek.

Vynikajúci sólista Opery SND Peter Mikuláš neraz na opernej scéne preukázal aj svoj veľký talent pre situačnú komiku a nadhľad. Aj preto vedenie opery SND požiadalo umelca, aby sa stal doslova Mikulášom na koncertoch, ktoré budú novým formátom pre najmladších návštevníkov. Opera SND sa dlhodobo venuje tejto cieľovej skupine budúcich potenciálnych milovníkov opery, pre ktorých pripravuje operné premiéry, ale aj moderované programy o opere. Mikulášske koncerty so sólistami a s orchestrom Opery SND, Bratislavským chlapčenským zborom a tanečníkmi z umeleckého združenia Atašé bude pod patronátom Petra Mikuláša na troch predstaveniach 3. a 4. decembra dirigovať Ondrej Olos. Pôjde o stretnutia so svetom detských túžob a radosti!

Vzhľadom na záujem, ktorému sa už po niekoľko sezón teší Silvestrovský koncert Opery SND, sme sa rozhodli uviesť v posledný deň roka 2019 koncerty dva, aby sme mohli uspokojiť väčší počet priaznivcov operného a operetného umenia. Ako sa na oslavy Silvestra patrí, zaznejú virtuózne árie z diel talianskych a francúzskych skladateľov, ale aj nesmrteľné operetné melódie. Popri sólistoch a orchestri Opery SND vystúpi aj zbor našej prvej opernej scény. Silvestrovské koncerty zaznejú pod taktovkou Ondreja Olosa.

V predvianočnom čase 20. decembra 2019 sa v profilovom koncerte predstaví zbor Opery SND, ktorý si vybral repertoár v širokom diapazóne od Monteverdiho po Suchoňa. Po minuloročnom úspechu vás opäť pozveme na Prvoaprílové GALA Opery a Baletu SND, v ktorom sa spája vokálna a tanečná virtuozita s neodmysliteľnou dávkou humoru. A, samozrejme, vyvrcholením jubilejnej 100. sezóny SND bude slávnostný večer 1. marca – presne sto rokov po tom, čo sa po prvý raz zdvihla opona Slovenského národného divadla. No o tom vás budeme podrobne informovať neskôr.

Marek Mokoš, lektor dramaturgie SND