Krištáľové krídlo pre Jozefa Cillera

„Scénograf má inšpirovať režisérov, provokovať hercov a prekvapiť divákov.“

Prestížne ocenenie – Mimoriadnu cenu Krištáľového krídla získal na 23. ročníku medzinárodne uznávaný slovenský divadelný a filmový scénograf, kostýmový výtvarník a pedagóg VŠMU prof. Jozef Ciller.

Ako scénický výtvarník prispel konceptuálnym videním dramatickej skutočnosti a objavovaním nových scénografických možností k obohateniu a uznaniu tejto disciplíny. Jeho kvality dlhodobo oceňuje odborná kritika, ktorá ho vníma ako zakladateľa špecifickej akčnej scénografie a následne scénografického statického dynamizmu.

Jozef Ciller sa venuje divadlu, televízii, filmu, architektonickým a výstavným projektom. Spolupracoval aj s významnými slovenskými a českými režisérmi ako Evald Schorm, Jiří Menzel, Vladimír Sís, Peter Scherhaufer, Ivan Balaďa, Jozef Zachar, Dušan Hanák či Štefan Uher, SND s Mariánom Chudovským, Petrom Mikulíkom či Ľubomírom Vajdičkom. Bol výtvarníkom a šéfom výpravy v SKD Martin, pracoval ako scénograf alebo pedagóg v 20 krajinách sveta.

So SND spolupracoval Jozef Ciller ako scénograf napr. na komédii Ivana Turgeneva Mesiac na dedine, operách Giuseppe Verdiho Macbeth, Georgesa Bizeta Carmen, shakespearovskej komédii Veselé paničky windsorské, komédiách Georgesa Feydaua Tak sa na mňa prilepila, Johanna Nepomuka Nestroya Pán Mimo či na modernej historickej dráme Viliama Klimáčka Sissi – Úteky Alžbety Rakúskej.

Krištáľové krídlo za rok 2019 v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie dostal herec Juraj Kukura za pozoruhodný herecký výkon v divadelnej inscenácii Biblia v bratislavskom Divadle Aréna.