Milada Synková – 60 rokov dobrá duša operného zákulisia

Pani Milada Synková pôsobí v Slovenskom národnom divadle ako korepetítorka od 1. mája 1963. Vstúpila doň ako tridsaťročná a odvtedy je neodmysliteľnou súčasťou našej prvej opernej scény i SND. V týchto dňoch si teda spolu s ňou pripomíname najskôr pracovné jubileu a v máji aj to životné.

Naštudovala s opernými sólistami vyše 200 inscenácií, spolupracuje aj so zborom a orchestrom. Vo svojom repertoári má aj okolo 150 oratórií aj vďaka tomu, že je stále aktívnou aj v Speváckom zbore mesta Bratislavy ako členka zboru i korepetítorka.

„Hudba je môj život, stále spolupracujem s mladšími a mladšími kolegami a to mi dodáva energiu,“ hovorí jubilantka. Energie má na rozdávanie, stále je pri klavíri „prísnym pedagógom“, perfekcionalistkou, ktorá vyžaduje precíznosť, má zmysel pre detail a radosť z tvorby, ktorú prenáša na všetkých. „Nie je dôležité naučiť sa noty, intonáciu, texty... Umením je, aby sa z toho zrodila hudba,“ dodáva s úsmevom. Mnohých sólistov viedla od študentských liet až po ich úspechy na pôde SND i v zahraničí. Milada Synková účinkovala či už s operným súborom alebo so zborom v mnohých krajinách sveta. Hoci sa pohybuje predovšetkým v „zákulisí tvorby“, v niektorých inscenáciách sme sa s ňou stretli i na javisku.

Pani Milada Synková je pre SND inšpirujúcou legendou, energická, trpezlivá, nepozná únavu a svoj entuziazmus prenáša na okolie. Pri príležitosti pracovného jubilea jej na poctu venovalo vedenie Slovenského národného divadla a Opery SND v sobotu 29. apríla 2023predstavenie opery Maria Stuarda. Pred predstavením pani Milade Synkovej poďakovali a vyjadrili úctu generálny riaditeľ SND Jozef Švolík a riaditeľ Opery SND Maroš Podhajský. Pani Milade patrilo standing ovation hľadiska, v ktorom bolo tentoraz medzi divákmi mnoho z tých, ktorí sú vďační za všetko čo im vzácna, elegantná dáma odovzdala.