Blog

Letné piatky - program
Publikované dňa: 29.07.2020

Slovenské národné divadlo v letnom období otvára svoj netradičný divadelný priestor pred novou budovou, kde prináša projekt Letné piatky.

Každý piatok sa divákom predstavia rôzne divadelné zoskupenia, individuálni tvorcovia i performeri z rôznych častí Slovenska. Bude to bohatá žánrová ponuka činoherných, performatívnych, tanečných i hudobných predstavení a koncertov. Okrem piatkov bude naše námestie patriť aj detským predstaveniam v prvú a poslednú augustovú nedeľu.

 

Divadelné stroročie
Publikované dňa: 25.02.2020

V rámci Roku slovenského divadla 2020 pripravil Divadelný ústav a Slovenské národné múzeum – Historické múzeum výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje.

Slávnostné príhovory
Publikované dňa: 25.02.2020

Dámy a páni, milí priatelia,

V prúde spomienok a želaní
Publikované dňa: 25.02.2020

Slovenské národné divadlo má za sebou ten pomyselný magický dátum. V jeho storočnej histórii sa výročie oslavovalo niekoľkokrát. A každá prežitá dekáda je úspechom, každá oslava je obzretím späť. Oslavy profesionálneho divadla z 30. rokov sa niesli v bulletine pod Leninovým citátom: „Proletariát, ktorý prevezme moc do svojich rúk, vytvorí podmienky pre nebývalý rozkvet kultúry.“ Proletariát sa našťastie nestal tým, kto prevzal moc nad rozkvetom kultúry. Hoci ju mal ambíciu riadiť. Našťastie to boli odvážni tvorcovia, intelektuáli, ktorí vkladali podtexty a odkazy na dobu, a diváci, ktorí čítali metafory. V tomto je sila divadla neúprosná.

V prúde spomienok a želaní II.
Publikované dňa: 25.02.2020

100 rokov národného divadla je aj oslavou profesionálneho divadla. opýtali sme sa kolegov, ako si spomínajú na svoj prvý kontakt s divadlom, čo pre nich znamená byť súčasťou našej prvej scény a čo by ŽELALI divadlu do ďalších rokov. 

 

Stránky