Otvorené divadlo

Napriek prebiehajúcim divadelným prázdninám divadlo žije aj v lete. Práve v tomto čase máme okrem príprav nadchádzajúcej sezóny priestor na nové spolupráce. Po prvýkrát sme partnersky vstúpili do dlhoročného úspešného projektu Letnej akadémie módy Slovak fashion council. Počas dvoch intenzívnych týždňov v ňom dizajnérky približujú deťom prácu na tvorbe odevnej kolekcie. Divadlo je rozhraním mnohých umeleckých remesiel a jednou z kľúčových profesií, ktoré sa podieľajú na výrobe výpravy inscenácií, je kostýmová výroba.
 
S Letnou akadémiou módy sme preto apropriovali ich úspešný program na divadelné prostredie a deti tento rok vymýšľali kostýmy inšpirované témou činohernej sezóny 2021/2022 Trinásta komnata. Dramaturg Činohry SND Mário Drgoňa deti voviedol do témy a predstavil im zloženie hracieho plánu nadchádzajúcej sezóny. Dámy z kostýmovej výroby pod vedením Kataríny Čaneckej deťom ukázali priestory Umelecko-dekoračných dielní SND a vytvorili s nimi doplnky ku kostýmom. Predstavenie výsledných kostýmov sa dialo v priestore Štúdia Činohry v novej budove SND.
 
Deti mali v mimoriadne krátkom čase možnosť spoznať tvorbu módnych návrhov, ale aj zákulisie divadla a dotknúť sa profesií, ktoré sú pre výsledok kľúčové. V umelecko-dekoračných dielňach pracuje takmer 120 ľudí, mnohí z nich ovládajú profesie, v ktorých nemajú nasledovníkov. Jeden z cieľov nového vedenia SND je prehlbovať záujem o remeslá, ktoré nie sú v centre masového záujmu, ale o to viac v centre záujmu divadelníkov, ktorí si uvedomujú ich nenahraditeľnosť pre vzácny svet divadla.