Pavol Bršlík a jeho hostia

Operné scény vo svete sa v poslednom období nevyhýbajú koncertom operných árií známych speváckych osobností, čím obohacujú program a v neposlednom rade popularizujú operné umenie. Aj vedenie Opery SND sa rozhodlo predstaviť významné spevácke osobnosti touto formou a na septembrový večer zaradilo do programu koncert známeho slovenského tenoristu, pôsobiaceho prevažne v zahraničí, Pavla Bršlíka. Na našej scéne v poslednom období vystúpil v postave Tamina v Mozartovej Čarovnej flaute a so sopranistkou Adrianou Kučerovou pripravil nezabudnuteľný večer v Smetanovej Predanej neveste.

Pavol Bršlík sa vo svete preslávil predovšetkým ako spevák lyrického tenorového odboru interpretáciou mozartovských a talianskych belcantových postáv.

Jeho vystúpenia v Štátnej opere v Berlíne, kde stvárnil Ferranda v Così fan tutte, Tamina v Čarovnej flaute, Dona Ottavia v Donovi Giovannim, ale i Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky, na Glyndenbournskom festivale, kde interpretoval tiež prevažne mozartovský repertoár, ale i hviezdne stvárnenia reprezentatívnych rolí talianskej a francúzskej opernej literatúry v Paríži v Théâtre du Châtelet, Kráľovskej opere v Bruseli a Londýne, newyorskej Metropolitnej opere či viedenskej Štátnej opere, zaradili Pavla Bršlíka medzi popredných tenoristov súčasnosti.

Profilový koncert Pavla Bršlíka s významnými hosťami, sólistami Opery SND Evou Hornyákovou, Ľubicou Vargicovou a Pavlom Remenárom zaznie pod taktovkou riaditeľa a šéfdirigenta Opery SND Rastislava Štúra.

Na koncerte odznejú populárne, ale i menej hrávané árie, duetá a ansámbly talianskych a francúzskych majstrov. Dueto Vojvodu a Gildy z populárnej Verdiho opery Rigoletto, ária Nemorina z Donizettiho opery Nápoj lásky, ária Escamilla z opery Carmen, ako i dueto Romea a Júlie z rovnomennej opery Charla Gounoda či dueto Edgara a Lucie z Donizettiho opery Lucia di Lamermoor v interpretácii našich popredných umelcov sú zárukou hlbokého umeleckého zážitku.

Prijmite pozvanie Pavla Bršlíka a jeho hostí a zažite krásny večer v spoločnosti veľkých majstrov operného umenia a vynikajúcich slovenských interpretov 16. októbra o 19.00 h v novej budove SND.

Martin Bendik, dramaturg Opery SND