Zodratá z kože

Emma Dante

Zodratá z kože

činohra

Voľná adaptácia jednej z rozprávok Giambattistu Basileho zo zbierky Lo cunto de li cunti.

nová budova SND, Štúdio
6. 6. 2018 19:30 h - 21:30 h

Emma Dante - dramatička, herečka, divadelná a filmová režisérka. Držiteľka štyroch Cien Ubu, Ceny Scenario a Ceny Golden Gral. Je jednou z najpozoruhodnejších osobností súčasného talianskeho divadla. Jej hry odkrývajú tému rodiny, jej vzťahov a úpadku prostredníctvom poetiky napätia a šialenstva, ktorá je nakoniec vždy korunovaná humorom.

Divadelná hra Zodratá z kože je spracovaním jednej z rozprávok talianskeho barokového spisovateľa Giambattistu Basileho (1566 – 1632). Ten vytvoril zbierku päťdesiatich rozprávok pod názvom Príbeh príbehov (Lo cunto de li cunti) alebo historky pre najmenších, známe aj ako Pentamerone. Giambattista Basile vytvoril očarujúci a sofistikovaný svet, inšpirujúc sa ľudovými rozprávkami a príbehmi prostéhu ľudu. Neapolské nárečie jeho postáv, plné žargónu, prísloví a ľudových invektív je svojou formou a obsahom už samo o sebe divadlom so žartovnými výstupmi, ktoré sa pohybujú na hranici medzi komédiou dell’arte a shakespearovskými dialógmi.

Zodratá z kože je divokou jazdou prestrojení a mágie, irónie a zábavy, z ktorej vyviera, tak ako v každej rozprávke, aj neodmysliteľná dávka tragiky. Emma Dante o svojom predstavení hovorí: “Na prázdnom javisku sa začína odvíjať príbeh prostredníctvom rozprávača. Ten nakoniec splynie s postavami - mužmi, ktorí sa ocitnú v ženských úlohách presne podľa vzoru divadelnej tradície osemnásteho storočia a vyrozprávajú nám príbeh dvoch starien a kráľa. Humor, lascívnosť a strach sú hlavnými ingredienciami tejto rozprávky, ktorá sa snaží osloviť všetkých, ktorí dokázali zostarnúť a pritom nedospeli.”

Text a réžia: Emma Dante
Scéna a kostýmy: Emma Dante
Svetlá: Cristian Zucaro

Účinkujú: Salvatore D’Onofrio, Carmine Maringola

Bulletin: Emma Dante - Zodrata z kože

Predstavenie sa uvádza v rámci Talianskeho festivalu na Slovensku – Dolce Vitaj

Hosťovanie v SND