To musí byť nebo - slávnostné otvorenie Be2Can

To musí byť nebo - slávnostné otvorenie Be2Can

činohra

Slávnostné otvorenie Be2Can – prehliadky festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes

Projekcia filmu v spolupráci s Film Europe

nová budova SND, Sála činohry
4. 11. 2019 19:00 h - 21:00 h
To musí byť nebo(ItMustBeHeaven)
 
Festivalová premiéra filmu oceneného na filmovom festivale v Cannes 2019 Zvláštnou cenou poroty.
Nominant Palestíny na Oscara2020 za najlepší cudzojazyčný film.
 
Komédia
Francúzsko, Kanada, Nemecko, Turecko, Katar, Palestína
2019, 97 min.
Nevhodné do 12 rokov
 
Najslávnejší palestínsky režisér sa po desiatich rokoch vracia k (celovečernému) filmu melancholickou, epizodicky vystavanou groteskou o tom, čo je pre nás domov a čo ho definuje. Suleiman nadväzuje na poetiku svojich predchádzajúcich filmov, v ktorých sa zakaždým objavil v hlavnej úlohe bez replík, odkazujúcej na JacquaTatiho či BusteraKeatona. Film To musí byť nebo je venovaný Palestíne, do ktorej sa Suleiman nebojí svojím svojráznym, zreteľne ironicky cieleným, ale zároveň poetickým humorom zaťať rovnako ako do Francúzska alebo USA. Práve tam putuje hlavná postava vtipnej i dojemnej snímky – trochu prehliadaný režisér hľadajúci prostriedky na film, ktorý sa nezdá dosť palestínsky.
 
Film v súčasnosti „obieha“významné filmové festivaly po celom svete. Do medzinárodnej kinodistribúcie vstúpi až v závere tohto roka a otvárací večer filmovej prehliadky Be2Can bude preto jediná možnosť, ako si túto snímku pozrieť pred jej svetovou premiérou.
 
Srdečne pozývame!
 
Be2Can je efektívny filmový vyhľadávač, žatva toho najlepšieho, čo tento rok ponúkli 3 najdôležitejšie filmové festivaly v Berlíne, Benátkach a Cannes. Prehliadka Be2Can počas týždňa od 4. do 10. novembra predstaví 10 filmov v sekcii Premiéry, ktoré dojímajú, zabávajú, vtlačia do sedadiel, vyzývajú i menia životy. Sú to filmy, o ktorých sa hovorí.
 
Réžia: Elia Suleiman
Scenár: Elia Suleiman
Kamera: Sofian El Fani
Strih: VéroniqueLange
 
Hrajú: Ali Suliman, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Gael García Bernal, Vincent Maraval, Robert Higden, Sebastien Beaulac
 
Ceny vstupeniek: 6 €