Hriech/Její pastorkyňa

Jozef Gregor TajovskýGabriela Preissová

Hriech/Její pastorkyňa

činohra

Dva klenoty slovenskej a českej realistickej drámy

Martin
10. 9. 2021 19:00 h - 21:10 h

Plán predstavení

Streda 8. 12. 2021
19:00 h 21:10 h
Zrušené
Štvrtok 9. 12. 2021
19:00 h 21:10 h
Zrušené
ABO: NČ1

Tajovského jednoaktovka Hriech nie je možno taká známa ako jeho Statky-zmätky alebo Ženský zákon, je to však dramaticky vynikajúco vystavaná komédia. Komédia v oboch zmysloch slova – komédia ako hra s nebanálnymi čierno-humornými situáciami i hra, ktorá sa dobre skončí. Sila tejto komédie vychádza z jej silnej rámcovej situácie. Tá je dramatická – Evin muž sa po rokoch vracia z Ameriky. Nevie, že Eva sa medzitým zaplietla s detinským a nezodpovedným sluhom Janom a majú spolu dieťa. Eva je zúfalá, nevie, ako jej muž na túto situáciu zareaguje. Cesta k nesentimentálnemu happyendu vedie cez neľahké rozhovory a spytovanie si svedomia. Základná dramatická situácia Její pastorkyne je veľmi podobná. Mladá Jenufa čaká dieťa s nezodpovedným Števom, ktorý si ju však nechce vziať. Vzal by si ju Laco, ale pre toho je predstava, že bude vychovávať dieťa chlapa, ktorého neznáša, neprijateľná. Nechcené dieťa je tu opäť problém. U Preissovej sa, na rozdiel od Tajovského, príbeh končí tragicky. Spoločné uvedenie týchto klasických hier ponúka viacero zaujímavých konfrontácií. Konfrontáciu dvoch verzií jedného základného príbehu – jednej komickej a druhej tragickej, konfrontáciu dvoch bratských národných dramatík, dvoch prístupov k životu, dvoch národných pováh... Hriech i Její pastorkyňa patrili k prvým premiéram v dejinách Slovenského národného divadla a ich spojenie a nové naštudovanie je ďalším príspevkom činohry k oslavám jeho storočnice.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 10 minút bez prestávky

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE
Z dôvodu pretrvávajúcej pandemickej situácie musíme preventívne blokovať (rezervovať) veľké množstvo miest v sále. Vždy v piatok uvoľňujeme do predaja všetky vstupenky, ktoré covid semafor na nasledujúci týždeň povoľuje. Preto vám odporúčame navštíviť našu stránku v piatok v týždni pred predstavením, aby ste si mohli zakúpiť vstupenky uvoľnené do predaja na nasledujúci týždeň. Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na vašu návštevu!
Hosted outside of the SND

Poznámka

Hosťovanie v Martine

Inscenačný tím

Dramaturgia Daniel Majling
Kostýmy Ján Husár
Svetelný dizajn Ján Ptačin
Pohybová spolupráca Juraj Letenay

Obsadenie

Hriech
Eva Vica Kerekes (ako hosť)
Jano Matúš Beniak (poslucháč VŠMU)
Její pastorkyňa
Kostelníčka Dana Košická (ako hosť)
Karolka Anna Gajdziková (poslucháč VŠMU) Viktória Šuplatová (poslucháč VŠMU)
Zbor/komparz Anna Gajdziková (poslucháč VŠMU) Viktória Šuplatová (poslucháč VŠMU) Kristián Baran (poslucháč VŠMU) Štefánia Bencsíková (poslucháč VŠMU) Tadeáš Bolo (poslucháč VŠMU) Ján Cibula (poslucháč VŠMU) Tereza Mandzáková (poslucháč VŠMU) Adam Marenišťák (poslucháč VŠMU) Paulína Vachová (poslucháč VŠMU)