Kubo

Jozef Hollý

Kubo

činohra

Najznámejšia slovenská veselohra po prvýkrát na javisku SND. Kubo ako bezbranný a roztomilý hlupáčik alebo ako nebezpečný jedinec, ktorý je schopný všeličoho, ak na to dostane príležitosť?

nová budova SND, Sála činohry
10. 9. 2021 17:00 h - 18:30 h

Plán predstavení

Streda 8. 12. 2021
19:00 h 20:30 h
Zrušené
Štvrtok 9. 12. 2021
19:00 h 20:30 h
Zrušené

„Anča, aha, ja mám nožík“ je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú jej autor, evanjelický kňaz Jozef Hollý, nikdy nenapísal. Preslávil ju Jozef Kroner najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka. Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, ale predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka – na egoizmus, cynizmus, krutosť postáv, na to, že Kubo je vlastne obchodným artiklom, človekom, ktorého chcú zneužiť na zištné ciele. Tento uhol pohľadu ponúkol v úspešnej inscenácii martinského divadla režisér Ľubomír Vajdička. Činohra SND v jubilejnej sezóne siahla po tomto diele slovenskej klasiky, ktoré sa prekvapivo na doskách našej prvej scény doposiaľ nikdy neinscenovalo. Režisér Lukáš Brutovský v SND pred piatimi rokmi uviedol úspešnú inscenáciu Karvašovej hry Polnočná omša. A opäť sa vracia k domácej predlohe a ponúka nové čítanie Hollého a Kubovho, či dokonca nášho príbehu, ktorý môže byť aj o tom, aké riziká nám hrozia, keď sa hlupáci a obmedzenci dostanú na pozície, ktoré im neprináležia.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút bez prestávky

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE
Z dôvodu pretrvávajúcej pandemickej situácie musíme preventívne blokovať (rezervovať) veľké množstvo miest v sále. Vždy v piatok uvoľňujeme do predaja všetky vstupenky, ktoré covid semafor na nasledujúci týždeň povoľuje. Preto vám odporúčame navštíviť našu stránku v piatok v týždni pred predstavením, aby ste si mohli zakúpiť vstupenky uvoľnené do predaja na nasledujúci týždeň. Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na vašu návštevu!
 

 

Inscenačný tím

Obsadenie

MARTIN BEČELA, richtár František Kovár
ANNA, jeho žena Anna Javorková
KUBO, ich syn Milan Ondrík
EVA KOŠÁRIKOVÁ, bohatá vdova Jana Oľhová
ANIČKA, jej dcéra Jana Kovalčiková
ŠTEFAN, gazda u Košáričky Dušan Jamrich
PAĽO, mládenec, rodina Štefanova Richard Autner
LOVECKÝ, vdovec Emil Horváth
DORA, cigánka Ingrida Baginová (ako hosť)
HUSÁRSKY KAPITÁN Branislav Bystriansky
MARTIN, Paľov kamarát Michal Kinik (poslucháč VŠMU)
JURKO, Paľov kamarát Adam Jančina (ako hosť)