Mercedes Benz

Péter Esterházy

Mercedes Benz

činohra

Historická revue v dvoch častiach.

Titul napísaný špeciálne na objednávku Činohry SND.

nová budova SND, Štúdio
7. 11. 2021 19:00 h - 22:00 h

Inscenácia získala cenu Dosky 2017 v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činohry.

Hra voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka, keďže v jej úvode Pán a Lucifer uzavrú novú stávku. Ide v nej o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterházyovcov. „Vezmi im šťastie a stavme sa, že ani vtedy sa neobrátia proti mne, ani v tom prípade nezradia dobro,“ povie Pán podobne ako v kauze Jób. Na základe jeho slov prefíkaný Lucifer uvrhne celé generácie kniežat a grófov do víru uhorských – teda aj našich – dejín, zvlášť však do pohnutých a krvavých udalostí dvadsiateho storočia. On sám sa v úlohe pokušiteľa alebo v iných maskách snaží v dejinných skúškach zlomiť mužských príslušníkov rodu a veru, občas sa mu to aj darí… V jednotlivých epizódach tejto rodinnej kroniky, ktoré sú občas tragické, inokedy ironicko-komické, sa zjavujú slávne postavy členov aristokratickej rodiny alebo osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou

 
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE
V zmysle aktuálnych protipandemických opatrení sa môžu na návšteve divadelného predstavenia v SND zúčastniť len osoby KOMPLETNE ZAOČKOVANÉ a tie, ktoré ochorenie covid PREKONALI pred nie viac ako 180 dňami.
Deti od 2 do 12 rokov a 2 mesiacov, ktoré plánujú navštíviť niektoré z našich predstavení, budú na návštevu divadla v zmysle platnej vyhlášky potrebovať buď Ag test nie starší ako 48 hodín, alebo PCR test nie starší ako 72 hodín.
Deti staršie ako 12 rokov a 2 mesiace musia byť v režime OP zaočkované alebo rovnako ako dospelí preukázať, že ochorenie covid PREKONALI pred nie viac ako 180 dňami.
 
 
 
 
 
 
 
Titulky: en

Inscenačný tím

Réžia Roman Polák
Dramaturgia a preklad Peter Kováč

Obsadenie

Pán (eštebák, mierny revolucionár, Angličan) Martin Huba
Lucifer (advokát, Tóth Menyuš, iný eštebák, revolucionár, Angličan) Robert Roth
Gróf - spisovateľ Ondrej Kovaľ
Prvá milenka (matka, kňažná) Anežka Petrová
Druhá Milenka (Vilma) Romana Ondrejkovičová (ako hosť)
Idealista (a iné) Ján Gallovič Ivan Vojtek