Antigona

Sofokles

Antigona

činohra

Príbeh o rebelke, ktorá sa nezastaví pred ničím, ani pred rizikom vlastnej záhuby.

nová budova SND, Sála činohry
2. 12. 2021 19:00 h - 20:15 h

Plán predstavení

Piatok 28. 1. 2022
19:00 h 20:15 h
Zrušené

Katarzia a Pjoni získali cenu Dosky 2018 v kategórii Najlepšia scénická hudba

Z viac ako stodvadsať tragédií, ktoré napísal Sofokles, sa zachovalo iba sedem. Antigona je z nich pravdepodobne najstaršia (442 pred n. l.). Slávny grécky dramatik, ale aj kňaz a politik konzervatívnej orientácie, ju napísal ako zrelý päťdesiatnik. Je obdivuhodné, ako v nej dokázal plasticky stvárniť hlboké portréty dvoch mladých žien – sestier, Antigony a Ismény. Predstavujú dva zásadne rozdielne póly a charaktery, cez ktoré si dotvárame obraz nielen ich privátnych temperamentov, ale aj ich životné, užšie občianske postoje. Príbeh o ilegálnom pochovaní či nepochovaní brata označeného ako nepriateľa štátu, zásadný spor Antigony s vládcom Kreónom, vzrušuje dodnes, pričom každá doba si sama vynucuje nové a nové významové konotácie. Súčasným zrakom možno vidíme Antigonu skôr ako prvú rebelku európskej drámy. Rebelku, ktorá sa nezastaví pred ničím, ani pred rizikom vlastnej záhuby. Antigona obetuje samu seba, lebo sa nechce pokoriť pred autoritatívnou a skazenou mocou.

Album Katarzie s rovnomenným názvom si môžete kúpiť tu https://www.slnkorecords.sk/katarzia/antigona

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 15 minút bez prestávky

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE
V zmysle aktuálnych protipandemických opatrení sa môžu na návšteve divadelného predstavenia v SND zúčastniť len osoby KOMPLETNE ZAOČKOVANÉ a tie, ktoré ochorenie covid PREKONALI pred nie viac ako 180 dňami.
Deti od 2 do 12 rokov a 2 mesiacov, ktoré plánujú navštíviť niektoré z našich predstavení, budú na návštevu divadla v zmysle platnej vyhlášky potrebovať buď Ag test nie starší ako 48 hodín, alebo PCR test nie starší ako 72 hodín.
Deti staršie ako 12 rokov a 2 mesiace musia byť v režime OP zaočkované alebo rovnako ako dospelí preukázať, že ochorenie covid PREKONALI pred nie viac ako 180 dňami.

 

 

Inscenačný tím

Obsadenie

Kreón Ján Koleník (ako hosť)
Strážca Ondrej Kovaľ
Náčelník zboru Štefan Bučko
Členovia zboru Zuzana Kocúriková Dušan Tarageľ Michal Režný (ako hosť) Sára Polyáková (poslucháč VŠMU)
Strážcovia Kristián Kozmenko (ako hosť) Ivan Černý (ako hosť) Filip Šebesta (ako hosť)
Dievčatko Greta Amina Tábory (ako hosť) Bianka Jarábková (ako hosť) Klára Ščevíková (ako hosť)
Katarzia Katarína Kubošiová (ako hosť)
Pjoni Jonatan Pastirčák (ako hosť)
Vrah Erik Žibek (poslucháč VŠMU) David Kakaš (poslucháč VŠMU)