FASHION BALLET ´22

FASHION BALLET ´22

balet

Spolupráca domácich choreografov so špičkou slovenských módnych tvorcov.

nová budova SND, Sála opery a baletu
2. 11. 2022 19:00 h - 20:40 h
Jedinečná príležitosť vidieť diela pilotného ročníka projektu Fashion Ballet z roku 2022, ktorý odštartoval tradíciu uvádzania diel talentovaných dizajnérov a choreografov. Prvý ročník priniesol antický námet v podobe choreografie ICARUS. Autorka Kristína Paulin na jeho realizácii spolupracovala s dizajnérom Martinom Hrčom. Hypnotizujúce dueto Lukáša Timuľaka TWO odel módny guru Boris Hanečka. Adrian Ducin na hudbu Rema Klačanského v choreografii UNLIKE poukázal na odlišnosti každej individuality, odvážne kostýmy k dielu navrhol Pavol Dendis. Program ukončuje EXTRAVAGANZA Romana Novitzkého, ktorý v spolupráci s Lukášom Krnáčom na scéne oživil atmosféru 80. a 90. rokov minulého storočia.

Dramaturgia: Kristián Kohút

ICARUS
Choreografia Kristina Paulin
Kostýmový dizajn Martin Hrča
Hudba Igor Stravinskij (Symphony in C)
 
„ Nelietajme privysoko, ak sa nechceme spáliť.“
 
Príbeh Ikara a Daidala, jeden z najznámejších gréckych mýtov ako alegória k privysokým métam, prehnaným ambíciám a pýche inšpiroval choreografku Kristínu Paulin k vytvoreniu komorného diela so silným posolstvom. Je dôležité klásť si vysoké ciele, nesmieme však pritom zabudnúť na pokoru a opatrnosť.
 
UNLIKE
Choreografia Adrian Ducin
Kostýmový dizajn Pavol Dendis
Hudba Remo Klačanský
Svetelný dizajn Jozef Miklós
 
Každý v sebe nosíme prirodzenú túžbu po individualite a jedinečnosti. Každý je originálnou zmesou charakterových zvláštností, temperamentu, emócií, motivácií a schopností. Oblečenie môže chrániť našu zraniteľnosť, nezakryje však našu odlišnosť a originalitu, ktorá nám umožňuje hľadať svoj vlastný prístup k životu a nachádzať vlastné riešenia.
 
TWO
Choreografia Lukáš Timuľak
Kostýmový dizajn Boris Hanečka
Hudba Henry Vega, Georg Friedrich Händel
 
„Téma módy a tanca v dejinách ma fascinuje. Avantgardné hnutie pred sto rokmi natrvalo zmenilo spôsob, akým prežívame a chápeme umenie: Ballets suédois v Paríži v 20. rokoch 20. storočia integrovali pohyb, hudbu, výtvarno, drámu, film a poéziu do jedného koherentného celku, holistického zážitku pre diváka. Tento spôsob spoločnej tvorby s umelcami z rôznych disciplín je mi veľmi blízky: viac než pätnásť rokov spolupráce s dizajnérom Petrom Biľakom vyústilo do nadácie Make Move Think, ktorú sme založili v roku 2017 ako platformu pre multidisciplinárne spolupráce umelcov,“ hovorí choreograf Lukáš Timuľak. V novom diele TWO spoločne s módnym návrhárom Borisom Hanečkom a skladateľom Henrym Vegom skúmajú spôsoby, ako zosúladiť nápady jednotlivcov do synergie tvorenia. Tanec dvoch tanečníkov je vyjadrením spojenia, neoddeliteľnosti a síl skôr komplementárnych než protichodných, tvoriacich celok, ktorý je oveľa viac než len súčet jeho jednotlivých častí.
 
EXTRAVAGANZA
Choreografia Roman Novitzký
Kostýmový dizajn Lukáš Krnáč
Hudba New Dorp New York/SBTRKT, Satisfied/Prince, Too Funky/George Michael
 
Motívom k vytvoreniu choreografie Extravaganza je fenomén módy ako priestoru pre otvorenosť a kreativitu, ako aj nachádzanie presahov v tanci. Hudobne, výtvarne aj pohybovo sa tvorcovia inšpirovali kultovou módou 90. rokov s explóziou kontrastných farieb, materiálov a strihov. Pre módneho tvorcu prichádzajúceho zo sveta módy s jej extravagantnosťami bolo vytvorenie funkčných tanečných kostýmov výzvou. Choreograf a tanečníci mali možnosť prekročiť hranicu baletného štandardu a užiť si trochu bláznivú, prekvapujúcu, miestami šokujúcu „fashion show“. Pre divákov môže byť Extravaganza nostalgickým návratom do trblietavej éry 90. rokov, príležitosťou zažiť ju nanovo, s originálnym pohybovým a výtvarným odkazom.
 
Účinkujú: sólisti a zbor Baletu SND
 
Dĺžka predstavenia: 1 hodina 40 minút s jednou prestávkou
 
Premiéra: 26. 5. 2022
 

 
Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND?