Svätopluk

Eugen Suchoň

Svätopluk

opera

Mýtus, realita, posolstvo

Hudobná dráma v troch dejstvách v slovenskom jazyku, slovenské a anglické titulky

nová budova SND, Sála opery a baletu
28. 2. 2023 19:00 h - 22:20 h

Monumentálna historická opera nie je len oslavou slávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv. Vládca Svätopluk má pred sebou dilemu: postaviť sa za novú kresťanskú budúcnosť alebo ustúpiť pohanom, nasledovať odkaz Rastislava alebo sa držať moci za každú cenu? Jeho vnútro je sužované i osobnou drámou panovníka, ktorý sa na ceste k moci dopustil ťažkých morálnych deliktov. Zmierenie s Bohom i vlastným svedomím prichádza ako vyvrcholenie drámy na záver v podobe prorockej panovníckej múdrosti a zhovievavosti. Nová inscenácia režiséra Romana Poláka však otvára aj témy, ktoré rieši súčasná spoločnosť. Postavíme sa za slobodu a udržateľnú budúcnosť, alebo ustúpime tým, ktorí nevidia ani niekoľko krokov dopredu?

Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, vizuálne silnej a filozofickej koncepcii. 

Dovoľujeme si upozorniť divákov s dýchacími problémami, trpiacich epilepsiou, prípadne hypersenzitívnych divákov na prerušované svetelné podnety, ako aj na použitie ohňa v tejto inscenácii, ktorého dôsledkom je dym s možným presahom do hľadiska.

Dramaturgický úvod 30 minút pred predstavením (Operný salón, vstup voľný)

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny 20 minút s dvoma prestávkami

Premiéra: 24. 2. 2023

EN Libreto

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND?
 
 

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie Martin Leginus
Réžia Roman Polák
Kostýmy Pavol Dendis
Svetelné objekty Ján Šicko
Svetelný dizajn Ján Ptačin
Zbormajsterka Zuzana Kadlčíková
Choreografia Ladislav Cmorej
Dramaturgia Jozef Červenka