Bál

Božena Slančíková-TimravaDaniel Majling

Bál

činohra

Dramatizácia próz skvelej pozorovateľky drsných ľudských osudov

nová budova SND, Sála činohry
19. 3. 2023 19:00 h - 22:00 h

Plán predstavení

Sobota 24. 6. 2023
19:00 h 22:00 h
V predaji

Najinteligentnejšia žena je priťahovaná k tomu najväčšiemu gaunerovi. Vie, že je to sebazničujúca vášeň, ale... Šťastne vydatú ženu prepadne zhnusenie zo života. Vie, že na to nemá objektívny dôvod, ale... Po rokoch sa všetky rany manželstva z kompromisu zahojili, ale... Priamo pred našimi očami sa v reálnom čase zábavy odohrávajú príbehy všetkých tých „ale“, ktoré dramatizujú naše životy.
Timrava je fenomén. Tam, kde iní spisovatelia jej doby nedokázali opustiť medze úsmevných fejtónov, ona ponúka hlboký pohľad do komplikovaného vnútra človeka. Zároveň však málokto dokázal opísať ľudské osudy s takým nadhľadom, humorom a s takou sebairóniou ako ona. V jej pestrom svete sa mieša groteskná škaredosť s prostou malebnosťou; najhlbšie zúfalstvo sa odohráva na pozadí pokojnej idyly; živočíšnosť sa náhle zmocňuje tých najduchovnejších a tí najzverskejší sú neočakávane prežiarení lúčom ľudskosti. Timrava je nielen skvelá pozorovateľka drsného ľudského údelu a nemilosrdná portrétistka pokrivených ľudských charakterov, ale je aj neúnavným hľadačom nesentimentálneho dobra v človeku.

Divákom s dýchacími problémami alebo hypersenzitívnym divákom, ktorí by mohli mať zdravotné ťažkosti, odporúčame zvoliť si sedenie vo vyšších radoch.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou

Premiéra: 7. 11. 2014

Chcete aj vy byť medzi prvými, ktorí vedia, čo sa deje v SND?

 

 

 

Inscenačný tím

Obsadenie

Milan, farár Alexander Bárta
Michal, jeho brat Ľuboš Kostelný
ANNA, jeho žena Diana Mórová
Žovkin Jozef Vajda
Kata, jeho žena Zdena Studenková (ako hosť)
Važecký Daniel Fischer
Adam Branislav Matuščin (ako hosť)
Júlia Monika Horváthová (ako hosť)
Paula Monika Šagátová (ako hosť)
Kamila Mária Schumerová (ako hosť)
Vilo Tomáš Stopa (ako hosť)
Hermína Michaela Trokanová (poslucháč VŠMU) Lenka Fecková (poslucháč VŠMU)
Komparz - Čašníčky Viktória Petrášová (ako hosť) Romana Ondrejkovičová (ako hosť) Laura Jankurová (poslucháč VŠMU) Viktória Jurištová (poslucháč VŠMU) Veronika Meszárosová (poslucháč VŠMU)
Komparz - Čašníci Martin Varínsky (ako hosť) Martin Kochan (ako hosť) Samuel Šimko (ako hosť) Marek Koleno (ako hosť) Oliver Asztalos (poslucháč VŠMU) David Kakaš (poslucháč VŠMU) Barnabás Balla (poslucháč VŠMU) Bence Hégli (poslucháč VŠMU)