Rozlúčime sa s tenoristom Milanom Kopačkom, s bývalým sólistom Opery

Vedenie Slovenského národného divadla so zármutkom prijalo správu o úmrtí tenoristu, bývalého sólistu Opery SND.
 
Milan Kopačka sa narodil 26. septembra 1932 v obci Plevník-Drienové na hornom Považí, zomrel v Bratislave 20. marca 2021 vo veku 88 rokov.
 
Spev študoval súkromne u Anny Hrušovskej a Franja Hvastiju. V rokoch 1960 – 1963 bol členom Spevohry divadla Nová scéna v Bratislave. V rokoch 1964 – 1972 mal angažmán ako sólista Opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského (dnes Štátna opera) v Banskej Bystrici. Počas tohto obdobia hosťoval v rokoch 1966 – 1970 aj v nemeckých operných divadlách v Eisenachu a Wittenbergu. Od roku 1972 bol členom súboru Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Prvej slovenskej scéne bol verný až do roku 1998.
 
K jeho profilovým úlohám patrili Don José v Bizetovej Carmen, Cavaradossi v Tosce a Pinkerton v Madama Butterfly (Puccini), Florestan v Beethovenovom Fideliovi, Sergej v Šostakovičovej Kataríne Izmajlovovej, Radames v Aide a Don Carlo (Verdi), Wagnerov Lohengrin, Smetanov Dalibor, Albert Gregor vo Veci Makropulos a Laca v Jej pastorkyni (Janáček), Princ v Dvořákovej Rusalke a mnohé ďalšie. Významný bol jeho interpretačný zástoj v pôvodnej slovenskej opere: titulný Cikkerov Beg Bajazid a Juro Jánošík, Svätopluk mladší v Suchoňovom Svätoplukovi a Ondrej v Suchoňovej Krútňave, ktorého nahral aj na LP (1973) a stvárnil v televíznom filme z roku 1975. Svoju pozornosť venoval popri opernej kariére aj operete – s kolegami zo SND nahral v roku 1974 úspešný album Z operety do operety.
 
Milan Kopačka patril k speváckym oporám operného súboru SND. Bol vyhľadávaným sólistom spinto a dramatického tenorového odboru. Bol spevákom expresívneho výrazu a výrazného hereckého gesta; jeho hlas bol povestný svojím objemom a dramatickou zemitosťou.
 
V týchto smutných chvíľach vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym.
 
Česť jeho pamiatke!
Attachement: 
PrílohaVeľkosť
PDF icon kopacka_parte.pdf38.83 KB