SND vstúpilo do jubilejnej sezóny slávnostným koncertom

Dlhoočakávaná chvíľa sa stala skutočnosťou. Mimoriadna udalosť, ktorú nemá príležitosť zažiť každá generácia – 14. septembra v historickej budove vstúpilo Slovenské národné divadlo do svojej jubilejnej 100. sezóny.

Ako je dobre známe, SND bolo založené ako trojsúborové divadlo, a tak každý zo súborov opery, baletu i činohry participoval na slávnostnom programe. Len si pripomeňme, že prvé tóny patrili 1. marca 1920 Smetanovej opere Hubička, o deň neskôr sa prihlásil činoherný súbor hrou bratov Mrštíkovcov Maryša. Balet mal svoje entrée v máji, keď roztancoval Coppéliu od francúzskeho skladateľa Léa Deliba.

Na slávnostnom otvorení stej sezóny sa v prvej časti programu sústredila dramaturgia na uvedenie ukážok z diel českých skladateľov, keďže to boli práve českí tvorcovia a interpreti, ktorí boli priekopníkmi a spoluvytvárali históriu našej prvej scény. Zazneli známe árie a duetá z Predanej nevesty či Rusalky, ale aj menej známe, akou bola napríklad ária Vladislava zo Smetanovej opery Dalibor či ária Barče z Hubičky. V druhej časti vzdala opera hold tvorcovi slovenskej národnej opery Eugenovi Suchoňovi – jeho operám Krútňava a Svätopluk, ale aj tvorbe Tibora Freša, skladateľa, ktorý bol umeleckým šéfom našej opery a dlhé roky stál za jej dirigentským pultom.

Obohatením programu a milým prekvapením bola v dramaturgii Evy Gajdošovej prezentácia baletného súboru, ktorého tanečné vstupy boli premiérami, okrem roztomilej ukážky z baletu Narodil sa chrobáčik a dueta zo Suchoňovho baletu Angelika v choreografii Maura de Candia. Autormi choreografií nových komorných diel boli Reona Sato, Glen Lambrecht a Igor Holováč, ktorí nesmiernou energiou a emóciou ozvláštnili vyvrcholenie koncertu – scény zo Svätopluka v podaní Petra Mikuláša a Aleša Jenisa.

Sólistami koncertu boli Eva Hornyáková, Katarína Flórová, Katarína Kurucová, Aleš Jenis, Tomáš Juhás, Peter Mikuláš, František Ďuriač, orchester a zbor Opery SND účinkoval pod taktovkou Dušana Štefánka. Slovom sprevádzali Monika Potokárová a Štefan Bučko. Scenár a réžiu programu mal Pavol Smolík.

Marek Mokoš, lektor dramaturgie Opery SND