Tajomný Egypt

Od archeologického výskumu po operu je názov výstavy, ktorá je sprievodným podujatím k pripravovanej inscenácii Verdiho opery Aida. Prezentuje kultúru starovekého Egypta a jeho výskum slovenskými egyptológmi. Priblíži ich prácu, ale aj svet starovekých Egypťanov, ktorý inšpiruje všetkých inscenátorov skvelého Verdiho diela.

Na výstave sa diváci môžu oboznámiť s lokalitami, na ktorých pracujú naši archeológovia, získať cenné informácie o ich práci a objavoch a tiež o najdôležitejších historických postavách, ktoré žili v povodí Nílu, a staroegyptských božstvách, ktoré sú prezentované aj v samotnom opernom diele.

Na vernisáži výstavy budú inscenované obrazy inšpirované reáliami, životom a zvykmi z čias starovekého Egypta. Ukážu nám, prečo je Egypt darom Nílu a ako sa v krajine žilo, milovalo, bojovalo či umieralo. Oboznámia nás s ľúbostnou lyrikou, ale aj vojenskou tematikou či s rituálom „váženia srdca“, pri ktorom sa rozhodovalo o posmrtnom živote človeka.

Výstava, ktorú pripravil Ústav orientalistiky Slovenskej akadémie vied ako dar Opere SND pri príležitosti pripravovanej inscenácie Verdiho Aidy, potrvá od 3. do 31. marca 2020. Bude inštalovaná pri Klube opera na prvom poschodí foyeru novej budovy SND.

Pozývame vás na vernisáž, ktorá sa uskutoční v utorok 3. marca 2020 o 18.00 hod. vo foyeri novej budovy s uvedeným zaujímavým programom.

Nasledujúci deň po vernisáži, v stredu 4. marca o 9.00 hod., zopakujeme program vernisáže pre školy.