Repertoire Drama

Chanoch Levin
A Winter Funeral
Drama
The new SND building, Studio

Magická komédia o neobvyklých prípravách na svadbu

István Tasnádi
Academy of Spectator Art
Drama
The new SND building, Studio

A cabaret for three actors is set in the theatre season 2035/36, just a few years after all theatres had been closed. They might reopen, if spectators graduate from the academy of spectator art. Guided by two experienced professors and a lecturer, spectators pass through a range of lectures, illustrations, experiments. The curriculum is to turn inexperienced individuals into professional theatre spectators. It turns out that it is not at all easy to be a genuine spectator. The status requires effort, courage and an ability to acquire a number of skills, as is indeed expected of proper university studies. A question remains open about the degree of success of such experiment whether it is at all possible to raise the right theatre spectator and at what cost. Ultimately, can such project prove successful in the context of Slovakia?

The contemporary Hungarian playwright István Tasnádi has brewed quite an explosive cocktail that shall affect every spectator. Without exception.

Running time: 2 hrs, no interval

Sofokles
Antigone
Drama
The new SND building, Drama hall

A rebel who stops at nothing, even the prospect of her own demise.

Tomáš Procházka, Peter Tilajčík
Artaudia / Autopsy
Drama
The new SND building, SND stages and facilities

What role does a piece of art play in contemporary world? Are we able to absorb spiritual, Schillerian role of theatre? Or is theatre, seen as a temple or shrine merely a matter of the past?

Gerhart Hauptmann
Before Sunset
Drama
The new SND building, Studio

A powerful family drama by a Nobel Prize-winning author.

Bjørnstjerne Bjørnson
Beyond Human Power
Drama
The new SND building, Studio

One of the most significant and, in Norway, most frequently staged plays. Directed by Ján Luterán, Beyond Our Power is making a comeback on SND stage after 90 (!) years.

Matúš Bachynec
Cabaret Normalisation or Prayer for Marta
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Stage text from the dramaturgical line of plays tailor-made for a particular actor about controversial topics.

Georges Feydeau
Cat among the Pigeons
Drama
The new SND building, Drama hall

A crazy comedy about what can happen when a man decides to leave his wife and can’t bring himself to tell her.

Jiří Havelka a kol.
Elites
Drama
The new SND building, Drama hall

Political thriller with elements of drama. Reflection on the essence of power, governance and the process of transition from one regime to another. An original play commissioned by the Slovak National Theatre Drama.

Christopher Hampton, Bengt Ahlfors
Embers
Drama
The new SND building, Studio

Based on the novel Candles Are Burning Out by Sándor Márai. A riveting reconstruction of betrayal, friendship, chase and passion.

Peter Quilter
Glorious!
Drama
The new SND building, Studio

Comedy about Florence Foster Jenkins - the worst singer in the world.

Heiner Müller
Hamlet Machine
Drama
The new SND building, Studio

Text Heinera Müllera Stroj Hamlet prichádza na javisko Činohry SND prvýkrát. Vznikol v roku 1977 a odráža v sebe mnoho z pocitov intelektuála, ktoré sa viažu k spoločenským, dejinným, ale i osobným udalostiam. Stroj Hamlet, to je aj pohľad na zmysel samotného umenia, divadla a kultúrnej identity národa i postavenie umelca v spoločnosti. Je to stretnutie s tradíciou a úvahou nad jej významom, hĺbkou i samotná konfrontácia s ňou. Hamlet sa objavuje ako prototyp herca, postavy, divadla, a preto hra otvára aj ďalšie vrstvy o podstate herectva a o poslaní umelca. K tomu sa však viaže rovnako osobná, ako i politická rovina. V tomto je text Heinera Müllera výsostne špecifický. Dotýka sa ruín a rán dejín (nielen Európy), ale podáva aj sebakritiku umelca, ktorý zlyhal v dôležitej historickej fáze. Do konfrontácie sa tak dostáva osobná rovina, byť umelcom, s rovinou politického kontextu a zodpovednosti. Objavuje sa pocit revolty, túžby po povstaní, ale i poznania konca a dezilúzie. Stroj Hamlet otvára pred divákom v poézii a obrazoch dotyk so svetom, v ktorom sa Európa a jej trosky stretajú s pocitmi malého národa, Hamlet ako „prototyp“ racionálneho mužského princípu s Oféliou ako emocionálnym ženským princípom, ale možno práve tak to nemusí byť. Sú to aj otázky identity a cesty k zjednoteniu dvoch svetov, dokonca niekoľkých svetov, ktoré umelec svojím ja obýva, naplňuje a zahŕňa.

Henrik Ibsen
Hedda Gabler
Drama
The new SND building, Drama hall

A play about perpetual discontent, about an unquenchable thirst for excitement; excitement that, in the end, leads one to the edge of tragedy, self-destruction and insanity.

Ľubomír Feldek
How the Woodbreaker Became the King
Drama
The new SND building, Drama hall

Fantasy fairytale about heroes, dragons, princesses for the whole family.

 

Ivan Vyrypajev
Illusion
Drama
The new SND building, Studio

Authentic, deep and clever mapping of life flights and falls in acontemporary play by the Russian author.

Ľubomír Feldek
Irredeemable Saint or Yours Is the Power, Ours is the Truth
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Staged portrait of the Roman Catholic dissident and physician Silvester Krčméry, major figure in Slovakia´s 20th century history.

KORENE - Poetický večer s hudbou Martina Geišberga
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Hudobný večer s poéziou Elisabeth Wittgruber a hudbou Martina Geišberga.

Jozef Hollý
Kubo
Drama
The new SND building, Drama hall

„Anča, aha, ja mám nožík“ je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú jej autor, evanjelický kňaz Jozef Hollý, nikdy nenapísal. Preslávil ju Jozef Kroner najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka. Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, ale predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka – na egoizmus, cynizmus, krutosť postáv, na to, že Kubo je vlastne obchodným artiklom, človekom, ktorého chcú zneužiť na zištné ciele. Tento uhol pohľadu ponúkol v úspešnej inscenácii martinského divadla režisér Ľubomír Vajdička. Činohra SND v jubilejnej sezóne siahla po tomto diele slovenskej klasiky, ktoré sa prekvapivo na doskách našej prvej scény doposiaľ nikdy neinscenovalo. Režisér Lukáš Brutovský v SND pred piatimi rokmi uviedol úspešnú inscenáciu Karvašovej hry Polnočná omša. A opäť sa vracia k domácej predlohe a ponúka nové čítanie Hollého a Kubovho, či dokonca nášho príbehu, ktorý môže byť aj o tom, aké riziká nám hrozia, keď sa hlupáci a obmedzenci dostanú na pozície, ktoré im neprináležia.

Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama
The new SND building, The Blue Salon

The original Slovak play controversial Leni Riefenstahl, Hitler’s “court director”, but also about an artist’s responsibility for his work.

Péter Esterházy
Mercedes Benz
Drama
The new SND building, Studio

(A two-part historical revue) An original play commissioned by the Slovak National Theatre Drama

Peter Karvaš
Midnight Mass
Drama
The new SND building, Studio

A play by one of the most prominent Slovak playwrights of the last century takes place on Christmas Eve 1944. 

Morena
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Autorská inscenácia, ktorá prináša malú sondu do vnútorného sveta ženy na prelome tridsiatky

Jiří Havelka a kol.
No Show Tonight
Drama
The new SND building, Drama hall

Autorská inscenácia o poslaní umelca v súčasnosti.

Voľne na motívy próz Josepha Rotha
Project 1918
Drama
The new SND building, Drama hall

Pohľad na posledné roky mnohonárodnej rakúsko-uhorskej monarchie s jej pozlátkami a tieňmi

Ján Palárik
Reconciliation or Adventure at Harvest Time
Drama
The new SND building, Drama hall

A comedy about reconciliation, adventure, game of love and luck.

Peter Pišťanek
Rivers of Babylon
Drama
The new SND building, Studio

The absurd, grotesque, but also cruel story of ordinary boiler man Rácz is a modern parody fairy tale, a mystifying and ironic testimony, especially the distorting mirror of thought and post-revolutionary conditions of the 90s.

Aľa Rachmanovová, Roman Polák
Russian Diaries
Drama
The new SND building, Drama hall

“We shall shoot you like dogs, along with your white collars, you intelligent swine.”

What to do when academic attainment which one longed for the entire life, suddenly becomes a drawback; When knowledge becomes an instrument of dominance and suppression; When one becomes subject of suspicion just because of wearing spectacles? What to do when crudeness becomes a virtue, ignorance is deemed to be innocence and ruthlessness is seen as “fair anger”? Can educational attainment and cultural astuteness defend themselves and their status? Rakhmanova’s diaries portray the fate of young girl from a cultured family who thirsts for learning during the Bolshevik revolution and Russian civil war. The diaries are most powerful, authentic and impressive account about an era that sprang out of control, a terrifying narrative that is at the same time deep, one that unveils the deepest corners of soul.

Running time: 3 hrs 30 mins with one interval

Ingmar Bergman
Scenes from Life (Ingmar Bergman)
Drama
The new SND building, Drama hall
Ingmar Bergman patrí k najvýznamnejším divadelným a filmovým režisérom dvadsiateho storočia. Hra, ktorá vychádza nielen z jeho vlastných spomienok a scenárov, ale aj zo spomienok jeho spolupracovníkov, ho zachytáva pri režírovaní divadelnej inscenácie. Príbeh sa dotýka samotnej podstaty umeleckej práce a divadla, podstaty povolania režiséra, ktorý sa vymetaním vlastných démonov snaží pomenovať démonov celej spoločnosti. V hre, ktorá je ďalším príspevkom činohry k oslave storočnice SND, sa prelínajú režisérove osobné problémy s rodičmi, partnerkami a spolupracovníkmi a problémy umeleckej práce pri tvorbe divadelného diela. Dokáže nás divadlo očistiť?
Lucy Prebble
Side Effects
Drama
The new SND building, Studio

Tristan and Connie are two passionate volunteers. They decide to join a medical experiment testing the effect of antidepressants. Relationship between theme grows in intensity, as do the doses of medication. The couple crosses hospital regulations, as well as their own limits. Suddenly it is no longer clear where their emotions actually come from. Is it in their minds under the right influence of drugs? Or is it indeed in their hearts, for each met the right person? What portion of the love is genuine and what is just a side effect? Dr. James, the lead physician of the project, however, herself experiences depression and goes through personal crisis. She thinks medical ethics have gone too far. Yet the senior consultant, Dr. Tobby considers such infatuation to be the desired sided effect of a new drug.

The play by the award-winning British playwright Lucy Prebble explores the limits of science and ethics, as well as those of our own emotions. In the UK Side Effects received the 2012 Critics' Circle Award for Best Play.

Running time: 2 hrs 20 mins with one interval

Jozef Gregor Tajovský, Gabriela Preissová
Sin / Her Stepdaughterby
Drama
The new SND building, Studio

Dva klenoty slovenskej a českej realistickej drámy

Ste medzi nami
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Rôzne pohľady na vôbec nie nudný život nevidiacich a slabozrakých v autorskej inscenácii divadla Zrakáč.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij
Tame
Drama
The new SND building, Studio

A play that bears the original psychological potential and powerful theme of the existential status of women, and the conflicting variations of all aspects of a relationship between partners.

Euripides
The Bacchae
Drama
The new SND building, Studio

A play by the youngest of the three classics of ancient tragedy Euripides, which remains virtually unknown in Slovakia. The Bacchae was presented a year after his passing by Euripides Jr.. It won the first prize in the Great Dionysia festival that paid homage to the Greek god Dionysus who is also one of the lead characters in the present play. Dionysos arrives incognito in his native Thebes wishing to dedicate the city to his cult. The event includes the bacchants – Dionysos´ companions who engage in wild orgies whilst falling into the state similar to untamed madness. King Pentheus prevents Dionysus from introducing his cult in Thebes. Pentheus ends up in conflict with Dionysus, unaware that his faces the very god. In the unequal struggle – between man and god – the King of Thebes remains altogether abandoned. His tragedy culminates in murder arranged by Dionysus, carried out in bacchanalian madness by Pentheus´ mother who doesn’t realise what she is doing. In The Bacchae Euripides presents the conflict between authoritarian rule and untamed hedonism. He thus raises the fundamental question about the faces and possibility or impossibility of arranging and functioning of human society.

Running time: 2 hrs 30 mins with one interval

Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama
The new SND building, Drama hall

Based on short stories by Božena Slančíková – Timrava

Roald Dahl
The Hotel Bristol Apartment
Drama
The new SND building, Drama hall

A black comedy based on Roald Dahl's Skin

Jonathan Littell
The Kindly Ones
Drama
The new SND building, Studio

The fictive memoirs of an SS officer which became a cultural event. How a man of his education and opinions would have behaved during the times of the economic crises in Germany. 

William Shakespeare
The Merry Wives of Windsor
Drama
The new SND building, Drama hall

Classical Shakespearean comedy about philandering knight Falstaff.

Valeria Schulczová, Roman Olekšák
The Natives
Drama
The new SND building, Drama hall

The Natives is the second Schulczová – Olekšák play – following Leni – commissioned by the SND Drama.

Friedrich Dürrenmatt
The Physicists
Drama
The new SND building, Drama hall

Three patients meet in a psychiatric clinic run by doctor von Zahnd. Patients suffer from hallucinations. One claims to be Einstein, the other to be Newton. Solomon keeps appearing to the third one. It gradually transpires that it is all a coverup. The patients are secret agents on a mission in the sanatorium. The lauded physicist Möbius has found asylum there. He is author of a fundamental thesis. It turns out that intelligence services as well as the director of the sanatorium are interested in the thesis, as it might facilitate inventions that might destroy the world. The best choice for a scientist to prevent abuse of knowledge is to seek asylum in a psychiatric clinic. Yet is it indeed a safe place when we do not know who is the insane and who is the director?

The Physicists by the Swiss playwright Friedrich Dürrenmatt raise fundamental philosophical issues about the responsibility of élites for the course of history. At the time of crisis, the world turns into a looney asylum and madmen gain power. The production is staged by the major star of Polish theatre, Jan Klata.

Running time: 1 hour 45 minutes, no interval

Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
The Play That Goes Wrong
Drama
The new SND building, Studio

Súčasná britská komédia prináša ironický pohľad na svet divadla, no zároveň je aj obrovskou poctou tomuto svetu.

The Prophetic Wisdom of Khalil Gibran
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Th encounter with the poetry by the Lebanese–American poet, whose collections Broken Wings, The Garden or The Prophet are among the unforgettable reflections on love, friendship, faith and wisdom. The prophetic wisdom is a journey through spiritual wealth, contemplation about the eternal order of things, about love that has the power to renew energy flows, and about death which is merely the other side of life.

Khalil Gibran (* 1883 – † 1931) Lebanese poet, writer and visual artist

Translated by: Marián Dujnič Cast: Anna Javorková, František Kovár Music by: Vladislav Šarišský

Running time: 1 hour 30 minutes, no interval

Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama
The new SND building, Studio

The powerful story of a woman - a loving mother who through no fault of her own has ended up in a desperate state of mind. Between the two irreconcilable men she chooses loyalty to herself…

 

Jana Juráňová
The Silent Whip
Drama
The new SND building, The Blue Salon

The play examines the fate of one of the most famous Slovak prose writers of the 20th century who, during the wartime Slovak state, acted as the chief editor of the Gardista newspaper - the press office of the Hlinka Guard, which supported the Nazi regime.

Running time: 1 hour 20 minutes, no interval

Ruben Östlund
The Square
Drama
The new SND building, Drama hall

A square. Four-by-four metres. Geometric shape that awaits its content. An installation of a square placed in the gallery turns it into the so-called contemporary art that is intentionally provocative. Together with other quirky installations and accompanying marketing moves, it is intended to make us reconsider our lives from private spheres all the way to the fundamental humanistic issues. Christian, the lead character, is curator of an intended exhibition with square as its conceptual leitmotif. He initially comes across as attractive, successful, self-confident, even narcissistic. He does well with his salary and risk-free intellectual liberalism. By the end, he is transformed into an ordinary worried man, embarrassed one-night-stander, despondent divorced father, and former snob who had lost his job …

The internationally acclaimed film (Palme d’Or from Cannes) based on the screenplay by the director Ruben Ostlund is brought to you as theatre adaptation in world première.

Running time: 2 hrs 30 mins with one interval

William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama
The new SND building, Drama hall

Our take on the famous comedy is a parody on the saying „if you go to a woman, take a whip!“ And what else, if you lack the common sense?

Michail Afanasievič Bulgakov
Theatre Novel
Drama
The new SND building, Drama hall

Svetoznámy Divadelný román jedného z najvýznamnejších ruských prozaikov a dramatikov M. A. Bulgakova čerpá z autorových bohatých skúseností s ruským divadlom v období pred druhou svetovou vojnou. Groteskný pohľad do divadelného zákulisia poodhaľuje vášnivý svet umenia, pozoruhodné životy jeho tvorcov, ale aj každodennú prevádzku, závisť, intrigy – teda všetko to, čo k divadlu neodmysliteľne patrí. Pri súčasnom javiskovom uvedení tohto románu sa zároveň nedá vyhnúť vzťahom medzi umením a politikou. Bulgakov ich poznal veľmi dôverne, podstatnú časť svojho tvorivého života prežil v sovietskom Rusku vedenom generalissimusom J. V. Stalinom, s ktorým mal osobné skúsenosti a ktorý zásadne ovplyvnil jeho života i dielo. Inscenácia obohatená o zápisky z Bulgakovovho osobného života tak mapuje nielen mimoriadne zložité obdobie dejín, ale zároveň zovšeobecňuje vzťah umelca a jeho postavenie v/i zoči-voči spoločnosti a spoločenskému zriadeniu. Prvú slovenskú adaptáciu Bulgakovovho nedokončeného románu pripravuje česko-slovenský režijný tandem SKUTR, ktorý tak začína prvú spoluprácu s Činohrou SND.

Johann Wolfgang von Goethe
Torquato Tasso
Drama
The new SND building, Studio

Die Kammergeschichte des kontroversen italienischen Dichters, Autors von Das befreite Jerusalem Torquato Tasso (1544–1595), in der Bearbeitung des bedeutenden deutschen Literaten, Wissenschaftlers, Philosophen Johann von Goethe handelt von einer komplizierten Lebensgeschichte des Künstlers in Beziehung zu sich selbst aber auch zur Sozietät, die ihn umgibt.

Lev Nikolajevič Tolstoj
War and Peace
Drama
The new SND building, Drama hall

One of the greatest and the most famous pieces of world literature.

Radosław Paczocha
tRIP
Drama
The new SND building, The Blue Salon

Hra poľského dramatika Radosława Paczochu v réžii Adriany Totikovej je miestami mrazivý a miestami odstrašujúci „portrét“ ťažko uchopiteľnej esencie malomeštiactva, ktoré aj dnes, v 21. storočí, vháňa mladých ľudí, rozleptaných nudou, demoralizovaných nečinnosťou, zmätených (zdanlivou) slobodou a frustrovaných priepastným rozdielom medzi propagovanými a ponúkanými možnosťami a zažívanou skutočnosťou, do víru zúfalých činov a nihilistickej špirály vedúcej nadol. Čierna komédia o troch kamarátoch v zlom čase na zlom mieste – či skôr v zlom „stave“ a za zlých okolností, pretože čas a miesto je vždy to isté: sobota (ako každá iná), bar (ako milióny podobných po celom svete). Generačná výpoveď, pod ktorú sa dobrovoľne nepodpíše žiaden príslušník generácie, o ktorej vypovedá – pretože je až príliš pravdivá, bolestivo presná a brutálna.

Inscenácia tRIP vznikla ako koprodukčná spolupráca Juria production a Činohry SND.

Predstavenie obsahuje expresívne výrazy.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút bez prestávky

Šmátranie v širočine
Drama
The new SND building, The Blue Salon
Poézia Jána Stacha, jedného z najosobitejších básnikov konkretistov Trnavskej skupiny, je vstup do sveta zmyslov. Pohnuté osobné osudy a vzrušujúce básnické zbierky stvorili legendu, nevidenú, iba tušenú. Jeho poézia zasahuje ako blesk. Také je aj Šmátranie v širočine. To tápanie po bytí v hlave a tele muža. Jeho rozdvojenosť, jeho túžby po vzletoch i krkolomné pády. Stacho prináša expresívne metafory, burcujúci jazyk a vzrušujúcu obraznosť. Je to nový svet, prekračuje dimenzie a vytrhuje zo všednosti. Do nevšednosti.   Ťažiskové dielo Jána Stacha Šmátranie v širočine vovedie diváka do sveta samcov, šamanov, otcov, synov, mužov, básnikov, jednoducho do života potomstva Adamovho. Tam, kde sa potom odohráva to napínavé stretnutie medzi životom a smrťou, medzi vášňou a zmyselnosťou, medzi ženou a mužom, láskou a bolesťou, vierou i nevierou. Kam teda kráča človek?

V múdrosti svojej robustnejú stromy rok čo letokruh, a človek? Na pieskovej planine… Z hobojových hájov navôkol on! popiera čas.

Virtuózna poézia jedného z našich najmodernejších básnikov, kultového inšpirátora celých generácií, sa dostáva na divadelné dosky v unikátnom pohybovo-hudobnom predvedení v réžii Sone Ferancovej.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina bez prestávky

Inscenácia vznikla s podporou Fondu na podporu umenia.