Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Antológia izraelskej drámy

Antológia izraelskej drámy


Žiadne predstavenia.

Prezentácia novej publikácie Divadelného ústavu za účasti dramatičky Savyon Liebrechtovej, dramatika Joshuu Sobola a teatrologičky Olgy Levitanovej. Publikácia Antológia izraelskej drámy predstavuje tri divadelné hry, ktorých autormi sú izraelskí dramatici Hanoch Levin, Joshua Sobol a dramatička Savyon Liebrechtová. Hry zaradené do tohto výberu sú zo žánrového i tematického hľadiska rôznorodé: Rekviem Hanocha Levina (preklad Alexandra Ruppeldtová) možno označiť ako mystérium a podobenstvo zároveň, Geto Joshuu Sobola (preklad Alexandra Ruppeldtová) je dokumentárnou metadivadelnou hrou a Savyon Liebrechtová sa v Banalite lásky (preklad Jana Juráňová) priblížila k žánru biografickej drámy. Všetky tri hry sa zaoberajú problematikou humanistických hodnôt vo výnimočných situáciách a možno ich charakterizovať aj ako drámy ideí, metaforickým spôsobom vyjadrujúce kritické názory o ľudstve. Súčasťou publikácie je štúdia o izraelskom divadle a dráme, ktorej autorkou je izraelská teatrologička Olga Levitanová.
Savyon Liebrechtová (1948) Študovala literatúru a filozofiu na Univerzite v Tel Avive. Jej texty hovoria o dopadoch holokaustu na deti a vnúčatá tých, ktorí prežili, ale aj o konflikte medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, či o strete nábožensky praktizujúcich a nepraktizujúcich Židov. Liebrechtovej diela boli preložené do piatich jazykov a príbehy z nich sa stali predlohou pre dva filmy. Jej najznámejšou divadelnou hrou je Sonya Mushkat, ktorú predstavilo Národné izraelské divadlo Habima v roku 1998, text Hovorím s tebou po čínsky uvedený v Divadle Beit Lessin získal Cenu za najlepšiu izraelskú hru v roku 2004. Banalita lásky vychádza zo vzťahu Hannah Arendtovej a Martina Heideggera a jej inscenácia v Divadle Beit Lessin získala Cenu za najlepšiu izraelskú hru v roku 2009. Liebrechtová je laureátkou mnohých ocenení, vrátane dvoch Cien predsedu vlády za literatúru a troch talianskych cien za hru Freudove ženy. Jej hry boli inscenované aj v zahraničí, napríklad v USA, Nemecku, Turecku či Poľsku.
Joshua Sobol (1939) Absolvoval filozofiu na Sorbonnskej univerzite a neskôr systémovú analytiku na École Nationale d’Informatique v Paríži. V roku 2008 získal titul Doctor Philosophiae Honoris Causa na Weizmanovom vedeckom inštitúte v Izraeli. Je autorom sedemdesiatich ôsmich hier a troch románov a režisérom dvadsiatich piatich inscenácií. Sobolova medzinárodná kariéra sa začala v roku 1983, keď inscenácia jeho hry Weiningerova noc, v produkcii Divadla v Haife, bola pozvaná na oficiálnu časť festivalu v Edinburghu. Jeho drámu Geto uviedol nemecký režisér Peter Zadek v roku 1984 na scéne Freie Volksbühne v Berlíne, neskôr ju naštudoval Nicholas Hytner v britskom Royal National Theatre v roku 1989. Hra bola preložená do viac ako dvadsiatich jazykov, inscenovaná v divadlách vo vyše dvadsiatich piatich krajinách sveta a získala mnohé medzinárodné ocenenia. Od roku 1995 Sobol spolupracuje s režisérom Paulusom Mankerom na viacerých projektoch, ktoré skúmajú rôzne formy divadelného zážitku. V anglickom jazyku, tlmočené do slovenčiny.

V anglickom jazyku, tlmočené do slovenčiny.

Savyon Liebrecht: Banalita lásky
Joshua Sobol: Geto
Hanoch Levin: Rekviem


Newsletter

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

Žiadne predstavenia.

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,35%

záleží od titulu predstavenia
23,55%

podľa ceny (drahé nekupujem)
25,97%

zaobídem sa i bez nich
23,13%

Počet hlasujúcich: 59989