Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

William Shakespeare: Othello

Othello
Hosťovanie Islandského národného divadla a Vesturport v rámci Festivalu Eurokontext.sk


Žiadne predstavenia.

Othello bol vždy cudzinec. A najlepší ochranca krajiny. A poctivec. No každý má svoju citlivú strunu. A Jago je vybavený na to, aby tieto citlivé struny rozozvučal.
Jago je totiž ambiciózna žena, karieristka, ktorú Othello prehliadol, keď si za svojho pobočníka vybral mladého Cassia. Pre ňu je to však dostatočný motív na to, aby rozbehla celú mašinériu pomsty.
Jedným z cieľov je aj Othellova mladá, krásna a dobrá manželka. Spochybniť čisté city, zasiať žiarlivosť a nenávisť sa zdá byť účinný prostriedok, ak chceme nepriateľa zraziť na kolená. Stačí sa dotknúť toho najtemnejšieho démona, ktorého má. A keď takýto démon vyjde na povrch, treba byť na pozore. Dôsledky môžu byť tragické.
Svet, ktorý na javisku vytvorí Islandské národné divadlo, má problém s inými a inakosťou, vidí devastáciu prírody a krásna. V takomto svete prežijú iba tí, ktorí zničia všetko naokolo a zabarikádujú sa do sveta plastu. Takáto izolácia je najlepšia pôda, ako udrieť ten správny klinec nepokoja do mysle Othella. Rodová nerovnosť a deštrukcia našej planéty dávajú možnosť nového výkladu klasickej hry, v ktorom Jaga hrá prvýkrát žena.
Islandské národné divadlo z Reykjavíku predstaví tvorbu domáceho režiséra Gísliho Örn Gardarssona zo známeho divadelného zoskupenia Vesturport. Ich inscenácie získali West End, precestovali časť Európy. Diváci Slovenského národného divadla ich na Slovensku uvidia prvýkrát.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou

Úprava: Gísli Örn Garðarsson
Scéna: Börkur Jónsson
Kostýmy: Sunneva Ása Weisshappel

Účinkujú:
Othello:
Ingvar E.Sigurðsson
Jago: Nina Dögg Filippusdottir
Brabantio: Björn Hlynur Haraldsson
Desdemona: Aldís Amah Hamilton
Cassio: Arnmundur Ernst Backman
Rodrigo: Guðjón Davið Karlsson
Emil: Ólafur Egill Egilsson
Bianca: Katrin Halldóra Sigurðardöttir
VerkamOur: Jóhannes Níels Siguðsson


Aktivita bola podporená z Grantov EHP a Nórska 2009 - 2014 v SR.

Norway grants logo           EEA Grants logo           Úrad vlády SR logo

VIDEO: