Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Marius von Mayenburg: Mučeník

Mučeník
Hosťovanie Národného divadla moravsko - sliezke, Ostrava v rámci Festivalu Eurokontext.sk
Inscenáciu uvedieme s anglickými titulkami.

streda 14. jún 2017 - 19:00, nová budova, ŠtúdioŽiadne predstavenia.

Hra rozhnevaného štyridsiatnika Mariusa von Mayenburga má v dobrom slova zmysle punc hry politickej, ktorej aktuálnosť je dnes dokonca väčšia než v čase vzniku, lebo ju násobí utečenecká kríza a explozívny nárast fašizujúceho extrémizmu, najmä v krajinách bez utečencov (hádajte, v ktorých). (Divadelní noviny)

Študent Benjamin sa plne ponoril do čítania Biblie. Od toho momentu začne Kristove slová a skutky chápať doslovne, dokonca až prekrútene. Z viery sa stáva fanatizmus, ktorý postihuje a atakuje aj okolie. Spolužiaci, učitelia i matka sami nevedia, čo sa s, ale najmä v Benjaminovi deje. A nedokážu ani len predpokladať následky, keď sa situácia vyostrí. Demagógia, neláskavosť za rúškom viery dokážu ovplyvniť chod školy a vstúpiť do všetkých vzťahov. Nielen do tých Benjaminových. Ako sú škola a rodina vôbec pripravené reagovať na fundamentalistické myslenie i konanie? Matka, bezmocná samoživiteľka, sa spolieha na výchovu učiteľov. Riaditeľ nechce mať problémy. Tak sa nájde učiteľka biológie, ktorá sa nikdy nevzdáva, ak ide o pravdu. No kto sa v súboji ukáže ako väčší fanatik? A čo robiť, keď sloboda jednotlivca začne obmedzovať celok? Ako spoznať hranicu medzi toleranciou a laxnosťou prameniacou z neschopnosti prijať zodpovednosť? Náboženský fundamentalizmus sa môže dnes prejavovať v rôznych podobách. Čo ak by západoeurópsky pubertiak prepadol kresťanskému fanatizmu? V hre Mučeník hľadá súčasný nemecký dramatik Marius von Mayenburg rôzne odpovede.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s jednou prestávkou

Preklad: Kateřina Bohadlová
Réžia: Janusz Klimzsa
Dramaturgia: Sylvie Rubenová
Scéna: Martin Víšek
Kostýmy: Marcela Lysáčková
Výber hudby: Robert Finta

Účinkujú:
WIilly Batzler (riaditeľ):
František Strnad
Erika Roth (biológia, chémia, zemepis): Lucie Končoková
Markus Dörflinger (dejepis, telocvik): Petr Houska
Farár Díeter Menrath (náboženstvo): František Večeřa
Benjamin Südel (žiak): Robert Finta
Inge Südel (jeho matka): Petra Lorencová
Georg Hansen (žiak): Mikuláš Bukovjan
Lydia Weber (žiačka): Izabela Firlová

VIDEO: