Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Henrik Ibsen: Nepriateľ ľudu

Nepriateľ ľudu
Hosťovanie Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Krakov v rámci Festivalu Eurokontext.sk
Inscenáciu uvedieme s anglickými a so slovenskými titulkami.

utorok 13. jún 2017 - 19:00, nová budova, Sála činohryŽiadne predstavenia.

Nepriateľ ľudu, to je znepokojenie, rozrušenie i radosť z hrania. Klata neponúka rýchle riešenia, neobviňuje, nepodáva diagnózu. Ukazuje stav, v ktorom sme všetci – bez výnimky – uviaznutí. Stav, z ktorého niet úniku. Musíme sa vzbúriť – to je naša vlastná alternatíva, bez ohľadu na cenu a následky. Svet možno nie je to najkrajšie miesto, ale ešte stále stojí oň zabojovať. (Teatralny.pl, Newsweek)

Ibsen napísal Nepriateľa ľudu v roku 1882, ale mechanizmy, ktoré opisuje, zostávajú stále rovnaké. Odhaliť správu o kontaminovaní vody kúpeľov môže ovplyvniť návštevu turistov, dokonca ich odradiť a mesto vystaví vlne nezamestnanosti. Opravy, ktoré navrhuje Dr. Stockman, by trvali dva roky a stáli by mesto obrovské peniaze. A tak sa mesto z obavy o svoju budúcnosť radšej postaví na stranu starostu a peňazí ako na stranu zdravia. A pravdy. Nepriateľom ľudu sa stáva teda ten, kto chce pravdu. To, čo napísal Henrik Ibsen pred sto rokmi, je zrazu oveľa aktuálnejšie – hľadanie senzácií, pravdy v mene verejného blaha, prepojenie vlády a médií, katastrofálny stav ekológie. Žijeme čas bitiek o pravdu. Zmenili sa len hrdinovia. Z Doktora Stockmanna a jeho rodiny sa na konci stávajú vydedenci na úteku, bezbranní a opustení. Symbolická potopa zaleje svet, ktorý sa zmieta v chaose, nenávisti, klamstvách i demagógii. A ako hovorí Major Stockmann v inscenácii – Ľudia sa najlepšie cítia s tými dobrými starými ideami, ktoré už poznajú. A žiadna zmena sa neočakáva. V réžii Jana Klatu vznikla inscenácia ako úžasný herecký, ale i hudobný duel medzi Juliuszom Chrząstowským a Radosławom Krzyżowským. Popkultúra a idey sa stretávajú v úchvatnej scénografii. Inscenácia hosťovala na medzinárodných festivaloch a získala veľké uznanie publika a výborné ohlasy.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny a 10 minút bez prestávky

Preklad: Anna Marciniakówna
Réžia: Jan Klata
Úprava / Kostýmy / Svetlo: Michał Buszewicz
Kostýmy/Scéna/Svetlo: Justyna Łagowska
Hudba: Robert Piernikowski
Choreografia: Maćko Prusak
Úprava textu a dramaturgia: Michał Buszewicz

Účinkujú:
Doktor Tomas Stockmann:
Juliusz Chrząstowski
Pani Stockmannová : Małgorzata Zawadzka
Starosta Peter Stockmann : Radosław Krzyżowski
Petra: Monika Frajczyk
Redaktor Hovstad: Michał Majnicz
Billing: Bogdan Brzyski
Kapitán Horster: Paweł Kruszelnicki / Bolesław Brzozowski 
Tlačiar Aslaksen: Zbigniew Kosowski
Morten Kill: Zbigniew Ruciński
Ania Komorek, Maciek Trybus

VIDEO: